FOTO: Velgas Gūtmanes "Smalkās līnijas" pasteļgleznojumos

Liepājas muzejā skatāma gleznotājas Velgas Gūtmanes personālizstāde „Smalkās līnijas”, kurā aplūkojami pēdējo 20. gadu laikā tapuši, kā arī vēl senāki pasteļgleznojumi. Izstāde veltīta mākslinieces 70 gadu jubilejai, ko viņa atzīmēja šogad jūnijā.

Mākslinieces molberts, pie kura top gleznas, no necila kambarīša K. Ūliha ielas dzīvoklī nesen pārceļojis uz istabu blakus ozolkoka rakstāmgaldam, pie kura vēl pērnruden ik rītu un pēcpusdienu strādāja mākslinieces dzīvesbiedrs, rakstnieks Olafs Gūtmanis, kurš pagājušā gada nogalē aizgāja mūžībā. Šis zaudējums ietekmējis mākslinieces ikdienas dzīvi un radošo darbu, jo bieži vien Olafa dzeja deva ierosmi jaunām Velgas gleznām un notika tas, ko mēdz dēvēt par radošu mijiedarbību.

Pēdējos gados māksliniecei jauni darbi top retāk, bet gadās brīži, kad Velgā, ieraugot, piemēram, krāšņu pujeņu pušķi, strauji mostas radošais gars un pāris stundās, piepalīdzot tasei kafijas, bilde top gatava un ir aplūkojama izstādē.

Velga Gūtmane savas darba gaitas sākusi kā kultūras nama vadītāja Gaviezē. Ilgāku laiku viņa strādājusi par mākslinieci noformētāju Liepājas kokapstrādes kombinātā „Baltija”, kur ne tikai veidoja dažu sērkociņu etiķešu dizainu, mālēja saukļus uz padomju laika svētku plakātiem, bet arī iepazinās ar savu topošo vīru Olafu, kurš tolaik kombinātā strādāja par ugunsdzēsēju.

Pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā Velga Gūtmane mākslinieces pienākumus veikusi arī Liepājas galvenajā bibliotēkā un paralēli sākusi strādāt par skolotāju Liepājas Bērnu mākslas skolā. Daudzi, kuri mākslinieci pazīst, saka, ka skolotājas amats Velgai ir ļoti piemērots, jo viņa prot bērnus atraisīt, iedrošināt radošām izpausmēm un pats galvenais – viņa mīl bērnus.

Skolotājas karjeru māksliniece turpināja Liepājas Katoļu pamatskolā un savā privātajā zīmēšanas gleznošanas studijā. Velgas Gūtmanes audzēkņi daudzkārt ieguvuši galvenās balvas Liepājas pašvaldības rīkotajos Ziemassvētku apsveikumu kartiņu konkursos, rīkotas vairākas audzēkņu izstādes. „Bērni savos darbos ir tik atraisīti un patiesi, ka pat lieli mākslinieki neko tādu atkārtot nav spējīgi,” saka māksliniece, ar nostalģiju atceroties bērnus skolojot pavadīto laiku.

Visgrūtāk atteikties no gleznošanas, aizbildinoties ar nepieciešamību, piemēram, ravēt, māksliniecei bija tad, kad pēc ilgiem klejojumiem pa Jūrmalciema pļavām ar krāšņu ziedu buķeti atgriezās Olafs un dāvāja to Velgai.

Uzziņai: Velga Gūtmane dzimusi 1943.gada 10.jūnijā Liepājā. Mācījusies Liepājas Liepājas lietišķās mākslas vidusskolā un beigusi Dekoratīvās noformēšanas nodaļu. Kopš 1960. gada piedalās Liepājas mākslinieku rīkotajās izstādēs. Ir bijušas vairākas personālizstādes Liepājā, Klaipēdā, Šveicē un darbi atrodas privātkolekcijās daudzās pasaules valstīs. Māksliniece vairāk nekā 10 gadus strādājusi par speciālo priekšmetu skolotāju Liepājas bērnu mākslas skolā, vizuālās mākslas pasniedzēju Katoļu pamatskolā, vadījusi savu zīmēšanas un gleznošanas studiju.

Astra Dzērve,
Liepājas muzeja muzejpedagoģe

Pievieno komentāru

Liepājā