FOTO: Piejūras slimnīcas Onkoloģijas klīnikā atsāk datortomogrāfa izmeklējumus ar jaunu iekārtu

Pirmdien Onkoloģijas klīnikā atsāksies datortomogrāfa izmeklējumi - uzstādīta jauna, Japānā ražota 16 slāņu datortomogrāfijas iekārta, kas nomainījusi veco, vienslāņu iekārtu. Uzstādīta arī kontrastvielu ievadīšanas sistēma, kādas iepriekš nebija.

Kā raksturo medicīnas fiziķe Žanna Jakovļeva, 16 slāņu datortomogrāfijas iekārta "TOSHIBA AQUILION S16" ir mūsdienīga vizuālās diagnostikas iekārta, ar kuru var iegūt izmeklējamo ķermeņa daļu šķērsgriezuma attēlus, novērtēt izmeklējamo orgānu un audu stāvokli, kā arī noteikt patoloģiskā procesa lokalizāciju un izplatību.

Tā ģenerē 32 šķērsgriezuma attēlus sekundē ar 0,5 mm biezu šķērsgriezumu, kas būtiski uzlabo attēla kvalitāti un izšķirtspēju, kā arī ievērojami samazina izmeklējuma laiku. Pateicoties datortomogrāfijas iekārtā izmantotām jaunākajām tehnoloģijām, par 40% samazinās izmeklējuma laikā pacientam saņemtā rentgenstarojuma deva.

"Tā jau bija ātri, tagad būs vēl ātrāk. Var teikt, ka 16 reižu informatīvāk - atbilstoši slāņu skaitam," raksturo radiologa asistente Solvita Naidenko. Iekārta domāta onkoloģisko pacientu izmeklēšanai vai tiem, kurus nosūta onkologs. Ar veco vienslāņu datortomogrāfijas iekārtu šā gada septiņos mēnešos veikti 317 izmeklējumi, vidēji rēķinot, divi dienā.

"Izmeklējumu skaits nav galvenais, bet gan izmeklējumu kvalitāte. Veselības ministrija atbalstīja slimnīcas vēlmi, atrasts labākais no risinājumiem," teic veselības ministre Ingrīda Circene. Piejūras slimnīca ir valsts SIA, iekārta pirkta par slimnīcas līdzekļiem, neizmantojot kredītsaistības vai ES finansējumu.

Datortomogrāfa izmeklējumi Onkoloģijas klīnikā nebija pieejami mēnesi - kamēr demontēja veco un uzstādīja jauno iekārtu."Principā tā bijām saplānojuši, ka nebija nepieciešams. Viens mēnesis - tā nav problēma. Citus sūtīja uz ultraskaņu, citiem rekomendācijas ģimenes ārstiem, lai izvēlas izmeklējumus citur," skaidro Onkoloģijas klīnikas vadītāja Anna Krilova. Datortomogrāfs Liepājā pieejams reģionālajā slimnīcā, kur pakalpojumu sniedz gan slimnīca (vienslāņu un 64 slāņu), gan SIA "Vizuālā diagnostika" (16 slāņu), bet vairs nav pieejams Lailas Atiķes doktorātā, jo iekārta salūzusi.

"Slimnīca strādā ar peļņu, kredītsaistībās nelienam. Pērn peļņa nebija būtiska, bet aizpērn tie bija ap 100 tūkstošiem latu," teic VSIA "Piejūras slimnīca" valdes priekšsēdētājs Aigars Puks. Iepriekš visu slimnīcas peļņu varēja izmantot attīstībai, krīzes laikā noteikts, ka 90 procenti jāsamaksā dividendēs, slimnīcai paliekot desmit procenti. Plānots, ka nākotnē datortomogrāfa izmeklējumus varētu izmantot ne tikai onkoloģijas pacienti, bet kā maksas pakalpojumu jebkurš ar ģimenes ārsta nosūtījumu. Pagaidām izmeklējumi notiek valsts piešķirtās kvotas apjomā pacientiem ar onkologa nosūtījumu. Līdzmaksājums ir 10 latu, bet, izmantojot kontrastvielu, 15 latu. Atsevišķa darba stacija papildus izveidota radioloģei diagnostei Ingunai Ambultei, kura strādās arī attālināti.

Datortomogrāfs, nepieciešamais aprīkojums, programmatūra u.c. izmaksāja 163 tūkstošus latu (līgumcena 135 tūkstoši plus PVN), iepirkuma konkursā SIA "Digiteks" ieguva tiesības piegādāt iekārtu un pienākumu veikt tehnisko apkopi garantijas laikā. Līdzšinējais vienslāņu datortomogrāfs, novērtēts par 10 tūkstošiem latu "plus PVN", paliek SIA "Digiteks" rīcībā, kā to paredzēja iepirkuma nosacījumi. "Datortomogrāfs ir darba kārtībā, bet vairs ne onkoloģijai. Ir dažāda līmeņa medicīnas iestādes - ne visām vajag jaunākās tehnoloģijas, citām pietiek ar viena slāņa datortomogrāfu. Ir dažas iestādes, kas kaut ko līdzīgu meklē," apliecina SIA "Digiteks" valdes loceklis Jānis Kramēns.

Pievieno komentāru

Liepājā