FOTO: Liepājas muzejā atver Jura Kriķa grāmatu par Okeāna zvejas flotes bāzes vēsturi

Sestdien, 10. jūlijā, Liepājas muzeja dārzā notika Liepājas muzeja ilggadējā darbinieka, jūrniecības vēsturnieka un pētnieka Jura Kriķa jaunākās grāmatas "Liepājas zveji abpus ekvatoram" atvēršanas svētki, aģentūru LETA informēja Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Dzintare.

Jaunā grāmata ir pētījums par Liepājā, padomju laikos izveidoto zvejniecības uzņēmumu - Liepājas Okeāna zvejas flotes bāzi. Sējumā ar pamatīgu faktu un statistikas datu palīdzību analizēta un izvērtēta Liepājas Okeāna zvejas flotes darbība, kura savu pastāvēšanu noslēdza vien 1996.gadā, un atzīmējams kā viens no lielākajiem Liepājas zvejniecības uzņēmumiem 32 gadu laikā, atgādināja Dzintare.

Kriķis grāmatas gaitā raksturo zivjrūpniecības kopainu arī pirms uzņēmuma dibināšanas un tajā ir daudz liecību par darbību padomju laikā, izgaismojot laikmeta raksturojošas nianses.

Grāmatas atklāšanas norisē ar veiktā pētījuma atklāsmēm dalījās izdevuma autors - Kriķis, grāmatas redaktors Gints Šīmanis, bet ceļa vārdus izdevuma atklāšanā vēlēja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. Savukārt jūras malai piederīgu un muzikālu noskaņu uzbūra mūziķis Normunds Karpičs.

Dzintare stāstīja, ka grāmatas autors visu savu radošā darba mūžu atdevis "pilsētai vētru un dzintara krastā". Strādājot Liepājas muzejā, Kriķis izveidojis apjomīgu Liepājas jūrniecības un zvejniecības vēstures krājumu, organizējis ekspedīcijas pa Liepājas rajona zvejnieku ciemiem, iekārtojis vairākas tematiskās izstādes par Liepājas zvejniekiem, ostu, kā arī par slavenajiem jūras braucējiem un kuģu būvētājiem.

Šī ir jau trešā vēsturnieka Kriķa grāmata, kas pievēršas kādam ar jūrniecības vēsturi saistītam jautājumam. Viņš ir autors pētījumam "Liepāja. Osta gadsimtu griežos" un izdevumam par Dienvidkurzemes piekrastes zvejniecības vēsturi - "Piemares zveji uzvelk buras".

Grāmatas "Liepājas zveji abpus ekvatoram" redaktors Šīmanis reiz atzinis, ka Kriķa pētījumi ir spilgts apliecinājums cilvēkam ar enciklopēdiskām zināšanām, kurš lielāko sava mūža daļu atdevis Liepājas daudzšķautnainajai vēsturei cauri gadsimtiem, pilsētas popularizēšanai un pagājības veiksmes stāstu daudzinājumam.

Grāmatas izdošanu producējusi "Jāņa Lapsas piemiņas biedrība", tajā iekļauta Liepājas muzeja krājuma materiālos aizgūta informācija un dokumentālie fotomateriāli.


Pievieno komentāru

Liepājā