FOTO: Atklāj izstādi “Liepājas brīvības stāsts”

22. septembrī Liepājā, Andreja Pumpura ielā 5, atklāja Latvijas simtgadei veltītu izstādi “Liepājas brīvības stāsts”. Izstādes kurators ir Liepājas muzejs, tās veidotāji – paši liepājnieki.

Latvijas simtgadei veltītā izstāde veidota no liepājnieku
vēsturiskajām fotogrāfijām, ģimenes relikvijām un atmiņu stāstiem par pirmo Latvijas brīvvalsts laiku, liepājnieku centieniem pēc neatkarības un brīvības 20. gadsimta astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmitajos gados Tautas frontes un Trešās Atmodas laikā.

Liepājnieku atnestie priekšmeti ir ļoti dažādi un stāsti – interesanti. Piemēram, vēstures skolotāja Irisa Otrupe uz izstādes laiku uzticējusi sava tēva Jāņa Otrupa glabāto
virsnieka zobenu. Kā pastāstīja izstādes dalībniece, tēva glabātais zobens viņam ir bijis ļoti dārgs, ticis slēpts lauku  mājās Medzes pagastā aiz pažobeles. Tikai vēlāk, bērniem paaugoties, tēvs viņiem šo zobenu parādījis kā lielu dārgumu. Kā daudzi citi Latvijas patrioti, arī Irisas Otrupes tēvs, glabājot šo neatkarīgās Latvijas simbolu, uzturēja Latvijas brīvības ideju dzīvu.

Gundars Sisenis, atnesot uz Liepājas muzeju savas ģimenes
fotogrāfijas, dalījās atmiņās par vecmāmiņas stāstiem par dzimteni – Latviju, kā arī vectēvu un viņa brāļiem. Tajā laikā, vēl bērnam esot izsūtījumā Sibīrijā, Omskas apgabalā, šie bija visskaistākie stāsti, ko atcerēties. Un fotogrāfijās redzamie cilvēki – ar kuriem lepoties.

Savukārt Uldis Novickis izstādē piedalās ar savu bagātīgo medaļu un fotogrāfiju kolekciju par Liepājas sporta biedrības
„Olimpija” spēcīgākajiem vīriem un viņu apbalvojumiem, parādot, kā ar minimālām iespējām Liepājas svarcēlāji spēja sasniegt ļoti labus rezultātus.

Daļa no liepājnieku stāstiem ir iemūžināti arī video sižetos, kuri būs skatāmi visu izstādes laiku. Līdzās izstādes pastāvīgajai ekspozīcijai tās apmeklētāji pieredzēs interesantu mākslas performanci, kuru izstādes atklāšanas pasākumam sagatavojusi horeogrāfe Ieva Kemlere. Mākslas performance apvienos mūziku un deju – skanot pirmās Latvijas brīvvalsts laika skaņdarbiem, dejotāji iedzīvinās 20.gs. 20. – 30. gadu Liepājā tapušus lielformāta attēlus. Performancē piedalīsies dejotāji Zane Prokofvjeva un Rolands Šteinbergs, kā arī horeogrāfe Ieva Kemlere. Par dejotāju tērpu dizainu, rekvizītiem un tēlu noformējumu rūpējušies mākslinieks Didzis Paeglis
un grima māksliniece Mairita Lamberte.

Latvijas simtgades ietvaros līdzīgas izstādes notiek deviņās Latvijas pilsētās, vairāk pievēršoties Brīvības ielas stāstam.
Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas valsts simtgades biroju, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju un Valsts reģionālās attīstības
aģentūru.

Izstādi „Liepājas brīvības stāsts” Andreja Pumpura ielā 5 būs
iespējams apmeklēt katru dienu no pulksten 10 līdz 18. Ieeja izstādē ir bez maksas, tā būs skatāma līdz 28. oktobrim.

Anita Urkauska,
Liepājas muzejpedagoģe

Pievieno komentāru

Liepājā