Festivāla noslēguma koncertos skan īpaši daudz pirmatskaņojumu Latvijā

Ar ovācijām, aplausiem un ziediem skatītāji svētdien pateicās pianistiem, kuru meistarība, talants un temperaments Liepājā ļāva baudīt mūzikas svētkus nedēļas garumā. Simfoniskā orķestra diriģents Imants Resnis festivāla izskaņā saņēma ne vien skatītāju atzinību, bet arī Latvijas Krājbankas jaundibināto balvu.

Šogad festivāla koncertos muzicēja 13 pianisti no Latvijas, Brazīlijas, Itālijas, Kanādas, Krievijas, Kubas, Francijas un Zviedrijas.

Kubieti no skatuves prom nelaiž
Pirmo reizi festivāla vēsturē muzicēja pianists Rolando Luna no Kubas, kurš jau džeza mūzikas vakara sākumā ar neviltotu aizrautību un vienkāršību iekaroja klausītāju atzinību. R. Luna koncertā demonstrēja stilistisku daudzveidību solonumuros un izcilu ansambļa izjūtu, muzicējot gan ar grupu, gan orķestri.

Džeza mūzikas vakara klausītāji bija gatavi klausīties gan karstasinīgo, gan maigi lirisko mūziku kubiešu mūziķa sniegumā vēl un vēl, ovācijas pēc vairākkārtēju piedevu izskanēšanas nerimās. Izskanot smeldzīgi melodiskajam pēdējam skaņdarbam, zālē iestājās dziļš klusums. Šo mākslas baudījuma augstāko punktu izdodas panākt vien retajam māksliniekam. No spēcīgā iespaida pirmie atguvās orķestra mūziķi, kam ar brāzmainām ovācijām pievienojās klausītāji zālē.

Pārsteidz oriģinalitāte un daudzveidība
Lai piesaistītu klausītājus, jaunais latviešu pianists Uģis Krišjānis, kurš aktīvi iesaistījies arī mūzikas popularizēšanā, bija nolēmis iepazīstināt ar skaņdarbiem ne tikai muzikāli, bet arī sniedzot nelielu ieskatu ar humoristisku pieskaņu skaņdarbu tapšanas vēsturē. Arī francūzis Gijoms Koppola iepazīstināja ar mazāk pazīstamo komponistu daiļradi un skaņdarbos atainotajām noskaņām. Šāds paņēmiens, domājams, modernākā stilistikā ieturētās mūzikas izpildījumu padarīja saprotamāku arī tiem, kuri šādus skaņdarbus klausās reti vai arī koncertzālē sastapās ar tiem pirmoreiz.

Krāsainu, dziļu un daudzpusīgu programmu dubultkoncertam Liepājā bija sagatavojuši zviedru pianisti brāļi Patriks un Peters Jablonski. Varbūt brāļiem nedaudz nepaveicās, ka tieši šo koncertu bija izvēlējušies apmeklēt daudzi skolēni un mūzikas skolu audzēkņi. Jaunajai paaudzei pirmajā daļā skanējušais Igora Stravinska “Svētpavasaris”, iespējams, bija pārāk “smaga” mūzika.

Taču tajā ieliktais domas dziļums abu pianistu sniegumā bija īsts baudījums mākslas gardēžiem. Otrajā daļā skanējušais Ferenca Lista “Pirmais koncerts klavierēm ar orķestri” un Vitolda Ļutoslavska “Variācijas par Paganīni tēmu” bija nevaldāmu kaislību un orķestrālas krāsainības apvienojums. Izskaņā klausītāji baudīja Volfganga Amadeja Mocarta “Koncertā divām klavierēm” ielikto skaidrību un gaišo harmoniju.

Pirmatskaņojumu “lietus”

Šogad festivāla izskaņā klausītāji varēja vērtēt vairākus pirmatskaņojumus pianisma “megazvaigžņu” sniegumā. Sestdien “Lielajā klaviermūzikas vakarā” Karla Filipa Emanuela Baha “Ceturto koncertu klavierēm ar orķestri” pirmoreiz Latvijā spēlēja cienījamu vecumu sasniegušais Dmitrijs Baškirovs.

Vienaldzīgo nebija pēc Brižitas Anžerē priekšnesuma. Gan Franča Šūberta/Ferenca Lista fantāzija “Ceļinieks”, gan Ferenca Lista “Variācijas par Bēthovena tēmu no “Atēnu drupām”” bija viena no augstākajām muzikālajām virsotnēm šī festivāla laikā. Tembrālais dziļums, orķestrāla krāsainība un spēks, kā arī domas viengabalainība apvienojumā ar tehnisko virtuozitāti franču pianistes sniegumā bija fascinējošs spēks, ko vēl jo neatvairāmāku padarīja mākslinieces ugunīgais skatiens.

Piektdienas solovakarā “Paaudžu satikšanās” klausītāji iepazina Alekseju Volodinu no Krievijas un Žanu Bernāru Pomjē no Francijas. Abi mākslinieki vēlreiz tikās noslēguma koncertā, kad viņiem pievienojās arī pianiste no Brazīlijas Kristīne Ortiza. Katrs no klaviervirtuoziem ienesa festivāla muzikālajā gaisotnē savu krāsu un neatkārtojamo spēles manieri. Arī K. Ortizas spēlētā sava tautieša Eitora Villas-Lobuša “Brazīliešu “Bahiāna” nr. 3” bija pirmatskaņojums Latvijā.

Ar noslēguma koncertu festivālam tika pielikta efektīga daudzpunkte, jo nav šaubu, ka Latvijas Krājbankas jaundibinātās balvas Liepājas Pianisma festivāla dalībniekiem pirmais laureāts I. Resnis arī turpmāk māksliniecisko latiņu zemāk nelaidīs.

Pievieno komentāru

Liepājā