Entomologs: Jāzina, kas ir "neparasti daudz" spāru 4

Portāls jau ziņoja, ka Liepājas apkaimes novados iedzīvotāji novērojuši lidojam neparasti daudz spāru.

Vaicājām entomologa Dr. biol. Mārtiņa Kalniņa viedokli:

Tā ir plankumainā spāre Libellula quadrimaculata (attēlā). Šī suga ir Latvijā plašāk izplatītā un biežāk sastopamā spāru suga. Tās kāpuri attīstās gandrīz jebkurā stāvošā vai lēni tekošā ūdenstilpē. Lielie, seklie piejūras ezeri – Papes, Liepājas, Engures, Kaņiera, Babītes ezeri ir ļoti piemēroti plankumaino spāru attīstībai un tādēļ šo ezeru tuvumā plankumainās spāres bieži ir sastopamas lielā skaitā. Ja iepriekšējā gadā ir bijuši labi laika apstākļi spāru vairošanās laikā un nākošajā gadā pavasaris (siltais laiks) ir iestājies vēlu, ūdens uzsilis ātri un spāru izlidošanas laikā ir silts, bez lieliem vējiem un lietusgāzēm, tad spāru izlidošana var notikt ļoti īsā laikā. Līdz ar to vienlaicīgi var būt ļoti daudz spāru.

Spāres ir plēsīgi kukaiņi un pieaugušās spāres barojas galvenokārt ar mušām, odiem un citiem kukaiņiem. Arī spāru kāpuri ir plēsīgi – tie barojas galvenokārt ar dažādiem ūdens bezmugurkaulniekiem, reizēm arī ar zivju mazuļiem. Tai pašā laikā spāru kāpuri ir arī nozīmīgs barības objekts lielākām zivīm.

Interesanta parādība ir arī spāru masu lidojumi. Tādi Latvijā ir dokumentēti jau kopš 1784. gada. Bieži šādi lidojumi sākas tieši spāru masveida izlidošanas vietās, tomēr masveida lidojumus cilvēki bieži jauc ar vietām, kurās vienkārši uzturas daudz spāres. Spāru masveida lidojumi atšķiras ar to, ka spāru bari lido kādā noteiktā virzienā. Lai gan dažādi spāru masveida savairošanās gadījumi ir atzīmēti dažādos laikos, tomēr bieži tie ir vāji dokumentēti. Diemžēl man pašam šobrīd nav iespēju aizdoties uz Liepāju pavērot un saprast, kas liepājnieku uztverē ir "neparasti daudz". Līdz ar to priecātos, ja kāds atsūtītu bildes ar to, kas ir "neparasti daudz" spāru. E-pasts: martins.kalnins@biology.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Salaspiliete

Pie mums Salaspilī nevar pat soli paspert, lai lai nepieskartos kādai no spārēm. Tas taču nav normāli. Katastrofa!!!

pirms 8 gadiem, 2013.06.03 12:42

ilga

Spāres lielā daudzumā lidoja Ventspilī no Ventas 31 maijā un 1 junijā

pirms 8 gadiem, 2013.06.02 17:34

Inga

Spāres lido arī Rīgā no Sarkandaugavas centra virzienā. Pirmoreiz ieraudzīju 30.05. ap 9 no rīta, tagad atkal.

pirms 8 gadiem, 2013.06.02 12:30

Liepājā