"Elme Messer Metalurgs" lauzis līgumu ar "KVV Liepājas metalurgu" par gāzes piegādi

Rūpniecisko gāzu ražotājs SIA "Elme Messer Metalurgs" vienpusēji lauzis līgumu ar metalurģijas uzņēmumu AS "KVV Liepājas metalurgs" par gāzu piegādes nodrošināšanu, jo kompānija nav apmaksājusi nevienu no ikmēneša rēķiniem un nav reaģējusi arī uz nosūtītajiem brīdinājumiem, aģentūru LETA informēja "Elme Messer Metalurgs" valdes loceklis Silvis Fridrihsons.

Līgums tika noslēgts 2015.gada maijā uz desmit gadiem, un paredzēja fiksētu ikmēneša maksu par slāpekļa un skābekļa nodrošināšanu "KVV Liepājas metalurga" darbībai. Lai jaunais investors varētu veiksmīgāk atsākt ražošanu, pirmajos mēnešos tika piešķirta arī atlaide par pakalpojuma saņemšanu.

Lai arī metalurģijas uzņēmums ir apstiprinājis vairāku rēķinu saņemšanu un par dažiem rēķiniem pat atguvis pievienotās vērtības nodokļa atmaksu no valsts, tie vēl joprojām nav samaksāti. "Visas pazīmes liecina par to, ka "KVV Liepājas metalurgam" ir nopietnas maksātspējas problēmas, jo netiek maksāti rēķini ne tikai piegādātājiem, bet arī valstij," saka Fridrihsons.

"KVV Liepājas metalurgs" publiski paudis, ka tuvāko mēnešu laikā palielinās rūpnīcas jaudu un pieņems papildu darbiniekus, taču bez slāpekļa un skābekļa piegādāšanas tas praktiski nav iespējams. Savukārt, lai kāda cita kompānija pārņemtu "Elme Messer Metalurgs" piegādes, nepieciešamas investīcijas vairāk nekā 10 miljonu eiro apjomā, kā arī vismaz 24 mēnešu laika posms iekārtu uzstādīšanai un palaišanai.

"Pašreiz "KVV Liepājas metalurgs" maldina gan Liepājas, gan Latvijas iedzīvotājus, sakot, ka rūpnīca drīzumā atsāks darbu pilnā apjomā, jo bez skābekļa tas nav iespējams," saka Fridrihsons, piebilstot, ka "uzticības kredīts", ko valsts un sadarbības partneri deva jaunajam investoram, ir izsmelts un kompānija faktiski atrodas uz sabrukuma robežas.

"Elme Messer Metalurgs" jau decembrī vērsās Liepājas rajona tiesā ar maksātnespējas pieprasījumu pret "KVV Liepājas metalurgu", kas tika noraidīts, jo šķīrējtiesā tiek izskatīta prasība par līguma atzīšanu par spēkā neesošu.

"Līgums ir parakstīts un saistības ir jāpilda, tāpēc uzskatām, ka "KVV Liepājas metalurga" vadības uzvedība ir absurda, apdraudot ne tikai valsts ieguldījumus, bet arī ļoti daudz Liepājas iedzīvotāju darbavietu. Pašreiz apsveram iespēju "Elme Messer Metalurgs" rūpnīcu demontēt, jo nav risinājuma tālākajai sadarbībai ar "KVV Liepājas metalurgu"," saka Fridrihsons.

Līguma laušana ar "KVV Liepājas metalurgu" nenozīmē, ka "Elme Messer Metalurgs" nepārsūdzēs Liepājas tiesas spriedumu par "KVV Liepājas metalurga" maksātnespējas pieteikuma noraidīšanu. "Mums ir laiks līdz 25.janvārim, lai izlemtu, vai pārsūdzēsim šo spriedumu," aģentūrai LETA sacīja Fridrihsons.

Viņš piebilda, ka iespēja "Elme Messer Metalurgs" rūpnīcu demontēt pašlaik tiek apsvērta tādēļ, ka uzņēmumam šajā reģionā nav citu klientu. "Tomēr tā ir tikai viena no iespējām, kas tiek apspriesta. Iespējama arī sadarbības atjaunošana ar "KVV Liepājas metalurgu", taču tas ir atkarīgs no "KVV Liepājas metalurga" rīcības," piebilda Fridrihsons.

LETA jau ziņoja, ka Liepājas tiesa 5.janvārī noraidīja SIA "Elme Messer Metalurgs" pieteikumu par "KVV Liepājas metalurga" maksātnespēju. "KVV Liepājas metalurga" valdes loceklis Igors Talanovs uzskata, ka tas ir objektīvs spriedums, jo uzņēmums esot maksātspējīgs.

"KVV Liepājas metalurga" apgrozījums pērn bija 73 miljoni eiro, bet zaudējumi sasnieguši astoņus miljonus eiro. Darba algās pērn samaksāti septiņi miljoni eiro, četri miljoni eiro samaksāti par energoresursiem, bet 3,5 miljoni eiro - par dabasgāzi.

Pievieno komentāru

Liepājā