Dispečere ir vainīga

Liepājas Reģionālās slimnīcas dispečeri, kura savlaikus nenosūtīja “ātro brigādi” un tāpēc cilvēks nomira autobusa pieturā, atlaidīs no darba. Tiek vainota pārslodze, kadru trūkums un liels nepamatoto izsaukumu skaits. Novērst tamlīdzīgus gadījumus palīdzēšot jaunā izsaukumu pieņemšanas sistēma.

Izveidotā slimnīcas dienesta izmeklēšanas komisija, izvērtējot dispečeres paskaidrojumus, kā arī ņemot vērā Neatliekamās medicīniskās palīdzības un katastrofu medicīnas asociācijas secinājumus, atzina, ka šajā gadījumā dispečere nav rīkojusies atbilstoši normatīvajiem aktiem. Viņa tiks atbrīvota no darba, par ko attiecīgu lēmumu pieņems slimnīcas valde, apstiprinot izmeklēšanas komisijas atzinumu.

10. martā autobusa pieturā pie viesnīcas “Amrita” nomira cilvēks, jo dispečere atteicās sūtīt brigādi – zvanījuši esot bērni, fonā skanējuši smiekli. Informācija nodota pašvaldības policijai, lai braucot savākt kārtējo iereibušo. Kad pieturā ieradās policisti, “ātrie” tika saukti vēlreiz – mediķi konstatēja nāvi.

Dienesta izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājs, slimnīcas valdes loceklis medicīnas jautājumos Edvīns Striks: “Notikušais negadījums nopietni satrauc. Slimnīcas darbiniece subjektīvi novērtēja situāciju un neizdarīja virkni darbību, kas noteikti normatīvajos dokumentos. Izsakām visdziļāko līdzjūtību piederīgajiem.” Tajā pašā laikā viņš atzīst, ka nepieciešams izvērtēt, kāpēc tik pieredzējusi dispečere ar lielu darba stāžu, kurai līdz šim nav bijuši nekādi darba pārkāpumi, izdarīja šādu liktenīgu kļūdu.

Liepājā Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestā trūkst 25 procenti no nepieciešamā darbinieku skaita. Veicot dienesta izmeklēšanu, tika izvērtēti arī NMP izsaukumi 2007.gadā. 20 procenti no visiem izsaukumiem ir saistīti ar alkohola lietošanu un četri procenti ir viltus izsaukumi. Tātad gandrīz katrs ceturtais izsaukums nav medicīnisku indikāciju dēļ, ir nepamatoti.

Nolemts, ka turpmāk NMP dispečerdienestā strādās divas dispečeres vienas vietā. Tiks ieviesta jauna datorizēta izsaukumu pieņemšanas sistēma ADIS, lai maksimāli izslēgtu subjektīvo faktoru. Dispečers jautājumus uzdos un izvērtēs situāciju pēc noteikta algoritma.

Valsts policija par notikušo ir ierosinājusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 13. nodaļas “Noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību”. Liepājas un rajona policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse apstiprināja, ka notiek procesuālas darbības, sāksies liecinieku nopratināšana. Izmeklēšanas gaitu var ietekmēt slimnīcas komisijas atzinums, ka dispečere atzīta par vainīgu, tomēr policija patstāvīgi izvērtēs dispečeres vainas pakāpi.

Pievieno komentāru

Liepājā