Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

"De facto": "Volkswagen" dīleri iestādēs organizēja iepirkumus amatpersonu vietā; figurē arī Liepāja, novadi un frāze "čomaks no Aizputes" 7

"Volkswagen" automašīnu tirgotāju savstarpējā e-pasta sarakste atklāj, ka uzņēmumi, visticamāk, paši piedalījušies publisko iepirkumu konkursu organizēšanā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "de facto". Tā rīcībā esošajās e-pasta sarakstēs lasāms, ka "Volskwagen" dīleri rakstījuši amatpersonu vietā nepieciešamās automašīnu tehniskās specifikācijas, kā arī lūguši savus konkurentus, konkursos nepiedalīties.

Visa epasta sarakste pieejama šeit.

Teju pusi no automašīnām, kas laika posmā no 2007. līdz 2012.gadam iegādātas Liepājas domes vai tās iestādes vajadzībām, nodrošinājis „Volkswagen” dīleris „SD Autocentrs”. “De facto” rīcībā nonākušās dīleru e-pasta sarakstes atklāj, ka, iespējams, firmai īpaši nebija jāpiepūlas, lai iepirkumu konkursos uzvarētu. Noprotams, ka „SD Autocentrs” pats piepalīdzēja iepirkuma konkursu organizēšanā: uzrakstīja automašīnas tehnisko specifikāciju, atrada fiktīvus dalībniekus, bet vēlāk pats sagādāja nepieciešamo auto.

Tā, piemēram, pirms četriem gadiem kāds no „SD Autocentra” darbiniekiem nosūtīja elektronisku vēstuli siltumapgādes uzņēmumam „Liepājas enerģija”: "Sveiks C., pielikumā nosūtu Tev sagatavotu specifikāciju Jūsu formā. Kad esat izsludinājuši lūdzu padod ziņu un es sagatavošu savu un pārējo pretendentu piedāvājumus.
 
Pārējie pretendenti varētu būt kā iepriekš [Konkurences padomes ziņotājs], kā arī SIA Venta motors. (...)" Pāris nedēļu vēlāk šis pats darbinieks nosūtīja e-pastu arī pārējiem „Volkswagen” markas automašīnu izplatītājiem Latvijā. Visticamāk, mērķis bija, lai konkursā pēkšņi neuzrastos konkurents, kurš varētu piedāvāt zemāku cenu. "(...) Klientam specifikāciju sagatavoju es un auto arī ir ceļā no rūpnīcas, kā arī fleet piedāvājumus ir sagatavots, tāpēc lūdzu ņemt vērā mūsu darbu."

Arī Liepājas pašvaldības policijas pagalmā novietotas „Volkswagen” markas automašīnas, kas iegādātas „SD Autocentrs”. 2012.gadā viens no „SD Autocentrs” darbiniekiem pārējiem uzņēmumiem, „Volkswagen” dīleriem bija nosūtījis e-pastu, kurā norāda: „Vēlos Jūs painformēt, par to, ka pēc ilgām pārrunām Liepājas pilsētas domē pašvaldības policija apstiprināja trīs automašīnu iegādi un mēs kopēji esam izstrādājuši tehnisko specifikāciju šim iepirkumam, tāpēc lūdzu Jums atbalstīt „SD Autocentrs” šajā iepirkumā un savus piedāvājumus neiesniegt.”

Taču „SD autocentra” uzvara Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes (Liepājas SEZ) iepirkumā piesaistīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzmanību.

Uzņēmuma darbinieka e-pasta vēstule atklāja, ka iepirkums tika rakstīts ar atpakaļejošu datumu: "Pielikumā Tev nosūtu dokumentus par konkursu Liepājas Speciālai Ekonomiskajai Zonai. (..) Konkurss it kā tika izsludināts ar šī gada 23.maiju un iesniegšanas termiņš ir 27.maijs. Mans iesniegšanas un piedāvājuma sagatavošanas datums ir 24.maijs, „Venta motors” ir 26.maijs, Tavs ir 25.maijs, tātad visur kur būs vajadzīgs lūdzu ieliec 25. maiju 2011.gadu. (..) Tā kā Tu redzi konkurss tiek rīkots ar atpakaļejošu datumu tāpēc vēlos Tev lūgt uztaisīt pēc iespējas ātrāk uztaisīt šo, kad viņš varētu būt gatavs? (..) Konjaks no manis!”

Liepājas mērs Uldis Sesks (“Liepājas partija”) gan uzskata, ka iepirkums ir bijis gan juridiski precīzs, gan ekonomiski izdevīgs: "Manā rīcībā nav tādu dokumentu, kas tur ir bijis atpakaļejošs. Mēs veicām iekšēju izvērtējumu darbiniekiem, kuri iepirkumu bija veikuši, tur neapstiprinājās, ka viņi būtu rīkojušies ļaunprātīgi un radījuši zaudējumus kādai no institūcijām.” 

Atšķirībā no Seska, KNAB pēc būtības atzina četrus Liepājas SEZ iepirkumu komisijas locekļus par vainīgiem dienesta dokumentu viltošanā. Taču kriminālprocesu noilguma dēļ nācās izbeigt.

Toties viena no nopirktajām automašīnām – „Volkswagen Phaeton” – kļuva par Seska dienesta auto. Sesks savulaik bija arī viens no „SD Autocentrs” vadītājiem un īpašniekiem. Toreiz gan uzņēmumam bija cits nosaukums.

Liepājas SEZ pārvaldnieks gan noliedz, ka tas bijis iemesls, kāpēc tieši „SD Autocentrs”, iespējams, fiktīvajā konkursā uzvarēja. „Mēs pirkām „Volkswagen” automašīnu tāpēc, ka mēs skatījāmies, kādu servisu pakalpojumi ir Liepājas pilsētā, lai nebūtu jābrauc uz Rīgu katram sīkumam pakaļ,” skaidro Liepājas SEZ pārvaldnieks Guntars Krieviņš. Uz “de facto” norādi, ka Liepājā pieejami arī citu automašīnu marku pilna servisa pakalpojumu atcērt: „Nu jā, bet tāda veida automašīnas viņi netirgo vienkārši!”

Dīleru savstarpējās sarakstes atklāj, ka, iespējams, fiktīvi iepirkumu konkursi bijuši ne tikai Liepājā, bet vēl virknē pašvaldību:

25.03.2008. From: U.P. Subject: Ventspils – Kuldīgas pilsētas dome.
"(..) Gribam paziņot, ka esam palīdzējuši sagatavot cenu aptauju Kuldīgas pilsētas domei uz a/m VW Transporter (8+1) sēdvietas. Šis auto ir kā bonuss mums par Kuldīgā notiekošā starptautiskā konkursa sponsorēšanu. (...)”

24.01.2011. From: N.H.@sdautocentrs.lv. Subject: Aizputes novada pansionāts Rokaiži.
"(..) Vēlos Jūs informēt par iepirkumu augstāk minētam klientam, kurā ņemu dalību ar mūsu Polo. Arī tehnisko specifikāciju esmu sagatavojis izejot no šīs konkrētās automašīnas parametriem. (..)"

18.03.2010. From: N.H.@sdautocentrs.lv. Subject: Pāvilostas novada dome.

"Vēlos informēt, ka Pāvilostas novada dome ir izsludinājusi konkursu/cenu aptauju par pasažieru autobusa piegādi 16+1. Ar pasūtītāju un AGB mēs esam jau veikuši pārrunas un iestrādes. Zinu ka J.B. (Pāvilostas novada domes priekšsēdētāja vietnieks) ir lūdzis pēc piedāvājuma [Iesniedzējs] pārstāvim un Domeniks, lai veiktu cenu salīdzinājumu (..). Esam patiešām lielu darbu un laiku ieguldījuši, tāpēc lūgums Jums to respektēt! Paldies par sapratni (..)

26.03.2012. From: N.H.@sdautocentrs.lv. Subject:  Konkurs par Aizputes novada domes Kalvenes pagasta pārvaldes skolēnu autobusa iegādi. "Vēlos Jūs painformēt, par to, ka beidzot ir izsludināts konkurss par Skolēnu autobusa piegādi Kalvenes pagasta pārvaldei. Esmu izstrādājis tehnisko specifikāciju šim iepirkumam, tāpēc lūdzu Jums atbalstīt SD Autocentrs šajā iepirkumā un savus piedāvājumus neiesniegt. Iepirkums jau ir publicēts IUB."

15.12.2010. From: N.H.@sdautocentrs.lv. Subject: Iepirkums Grobiņas novada dome.
" (..) Vēlos Jūs informēt par iepirkumu augstāk minētam klientam. Esam paši izstrādājuši specifikāciju, kā arī daļu no nolikuma, lūdzu ņemt vērā mūsu ilggadējo sadarbību ar šo klientu un neņemt dalību šajā ieprikumā. (..)"

08.09.2008. From: A.G.@sdautocentrs.lv. Subject: RE: ZM iepirkums!
"Nu beidz taču, M.L. taču mūsu čomaks no Aizputes!!!!

24.03.2011. From: N.H.@sdautocentrs.lv. Subject: Aizputes novada mazais iepirkums. "(..) Gribēju Jūs painformēt par beidzot izsludināto Aizputes novada domes mazo iepirkumu, kura tehnisko specifikāciju izstrādājam tieši uz mūsu salonā stāvošo Polo. Kā jau vienmēr lūdzu respektēt mūsu iegūldīto darbu! (..)".


Turklāt, šķiet, ka dīleriem labas attiecības bija izveidojušās arī ar valstij piederošu uzņēmumu vadītājiem. Piemēram, iespējams, koruptīvu shēmu bija īstenojusi Latvijas Televīzijas iepriekšējā valde pirms septiņiem gadiem.

28.01.2009. From: A.C.@[nosaukums].lv. Subject: Latvijas TV Konkurss par 11 a/m iegādi.
"Atgādinu par LTV konkursu kurš ir manis taisīts un organizēts."

Citās e-pasta sarakstēs lasāms, ka dīleri savstarpēji vienojas par cenu, kādu konkursā uzrādīs. Tāpat izskaidro pārējiem, kāpēc konkurss maz jārīko.

10.12.2011. From: N.H.@sdautocentrs.lv. Subject: Specializēta transporta iegāde Baltijas zivsaimnieku apvienība.
"(..) Gribu Jūs painformēt, ka drīzumā tiks izsludināts konkurs par specializēta transporta piegādi Biedrībai "Baltijas zivsaimnieku apvienība".(..) It kā konkurss nebūtu jārīko, bet tā kā projektam ir Eiropas līdzfinansējums, man nācās sagatavot specifisku tehnisko specifikāciju un klients izsludināja to IUB. (..) Vadoties pēc tehniskās specifikācijas tur citu ražotāju dabūt ir grūti, tāpēc lūdzu Jums nedempingot ar saviem piedāvājumiem. (..)"

21.05.2010. From: A.C. Subject: FW: auto konkurss.
"(...) Vēlos Jūs informēt, ka tuvāko dienu laikā Valsts Autotransporta Direkcija izsludinās konkursu par jaunas automašīnas iepirkumu. (..) mēs esam ieguldījuši darbu tieši šī konkursa sagatavošanā, lūgums to respektēt un neiesniegt savus piedāvājumus. (..)"

Konkurences padome secinājusi, ka daļā iepirkumu pircēji pārmaksājušas vidēji 10% līdz 20%. Taču otra daļa atklāj, iespējams, jau iepriekš sarunātus darījumus.

„Korupcija ar karteļiem ir ļoti cieši saistīta,” norāda Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama. Viņa papildina, ka „varbūt tas pat nav īsti korupcijas jautājums, bet publisko iepirkumu rīkotājiem pietrūkst zināšanu, kā rakstīt nolikumu, specifikācijas, vai arī pietrūkst vēlmes taupīgi izturēties pret publiskiem līdzekļiem”.

Tikai viens no KP pieķertajiem kartelī iesaistītajiem dīleriem atzinis savu vainu pārkāpumā. Tas ir jau iepriekš pieminētais „SD Autocentrs”. Taču pārējie savu līdzdalību noliedz. „Mēs uzskatām, ka sarakste, kas ir bijusi pagātnē, pirms „Moller” grupa iegādājās Krasta ielas un Ventspils dīlerus, izskatās nepieņemama mums. Tāpēc mēs esam ieviesuši papildu procedūras, apmācījuši darbiniekus, lai šāda veida korespondence neatkārtotos,” pauž “Moller” grupas uzņēmumu pārstāvis Gundars Ruža.

KP uzņēmumus sodījusi par aizliegtu vienošanos. Taču valsts un pašvaldību iestāžu amatpersonas rīcību šādos gadījumos izmeklē KNAB. Tas padomes lēmumu ir saņēmis. Taču pagaidām neatklāj, vai kādā no gadījumiem uzsākta pārbaude. 

“de facto” izpētītais gan liecina, ka arī pērn publiskajos iepirkumos, kuros uzvarējis kāds no „Volkswagen” dīleriem, tas pārsvarā bijis vienīgais pretendents.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

?

Vai ir iespējams, ka pa ršo Latvijā arī soda? Vai visi gali būs ūdenī, kā vienmēr, un kārtīgo sodu saņems kāda tante, kas veikalā desu būs aiz bada nozagusi?

pirms 5 gadiem, 2015.01.26 12:27

sniedziņš

Tagad visi drudžaini domā, kam, KAM ir VW Polo?????

pirms 5 gadiem, 2015.01.26 14:07

polo

pansionātam Rokaiži

pirms 5 gadiem, 2015.01.26 19:59

Autocentrs

Piedāvājumu Aizputes novada domei izstrādājām tieši uz mūsu salonā stāvošo Polo. Lūdzu respektēt mūsu intereses un citus dīlerus pa vidu nebāzties !Atgādinu, ka reģioni jau sen ir sadalīti starp visiem esošajiem dīleriem. Lai pašvaldība maksā ragā mūsu noteikto cenu ! Tuvākajā laikā pašvaldībā tiks pieņemts darbā iepirkumu speciālists, kurš būs (ja nebūs - piekukuļosim) mūsu biznesa lobētājs.

pirms 5 gadiem, 2015.01.26 19:58

kurš?

paprasi Grasmanim

pirms 5 gadiem, 2015.02.03 19:04

Liepājā