Brīvdienās atklāta peldsezona 3

Brīvdienās Liepājas pludmalē ūdens bija gana sasilis. Ļoti daudzi izmantoja izdevību un atklāja šīs vasaras peldēšanās sezonu. Vairums gan tālāk par otro sēkli nebrida, jo tur ūdens esot vēsāks, portāls novēroja un uzzināja Liepājas pludmalē. Sabiedrības veselības aģentūra peldvietu ūdens kvalitātes monitoringu uzsāka jau pagājušajā nedēļā.

Šogad zilos karogus Liepājas peldvietās pacels četrās vietās. Saskaņā ar Starptautiskās Zilā Karoga žūrijas sēdes lēmumu, šogad Liepājā plīvos četri zilie karogi – pludmalē pie stadiona, sporta un atpūtas takā „Beberliņi”, pirmo reizi – arī Dienvidrietumu pludmalē un Liepājas jahtu centrā, vēstī domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Zilos karogus mastā paredzēts uzvilkt 7. jūnijā svinīgos apstākļos. „Šī ir jau septītā reize, kad mūsu pilsēta saņem Zilā karoga žūrijas augsto atzinību, taču man ir prieks, ka pirmo reizi esam kļuvuši par Zilā karoga kampaņas līderiem Latvijā”, ar gandarījumu atzīst Domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš.

Pirmo gadu Liepājas pludmalei noteikts precīzs pludmales zonējums - Zilā karoga peldvieta (no Kūrmājas prospekta līdz Jūrmalas ielai); sērfotāju, kaitotāju jeb buru sporta cienītāju zona; Dienvidrietumu dzīvojamā rajona peldvieta un nūdistu pludmale – no plānotās Jahtu ielas Dienvidu fortos apmēram 400 metrus virzienā uz dienvidiem. Lai ievērotu izmaiņas Aizsargjoslu likumā, kas vairs neparedz motorizēto transporta līdzekļu iebraukšanu kāpu un pludmales zonā, Domes saistošie noteikumi paredz stingrāku kontroli un sodus pludmales izbraukātājiem. Liepājas pludmalē turpmāk smēķēt drīkstēs tikai īpaši paredzētās vietās.

Dinvidrietumu pludmalē šovasar jau otro peldsezonu tiks uzsliets Glābšanas tornis un par peldētāju drošību rūpēsies pludmales glābēji.

Savukārt Sabiedrības veselības aģentūra peldūdens pārbaudes veic jau ceturto gadu visās iecienītākajās peldvietās.

Ūdens kvalitātes pārbaudes veic pirms aktīvās peldsezonas sākuma un turpina veikt visu peldsezonu, ņemot paraugus vienu reizi divās nedēļās. Pirmā “testēšana” notiek “uz aci” – kāda ir ūdens krāsa, vai nav putas, peldoši vai citi atkritumi ūdenī, naftas produkti, vai nav savairojušās zilaļģes vai zaļaļģes.

Vēlēšanās gūt atspirdzinājumu ūdenī un peldēties nereti ir spēcīgāka par prāta iebildumiem un apsvērumiem, kur un kad to nevajadzētu darīt.

Katrai ūdenstilpei ir sava dabiskā mikroflora, kas parasti nenodara ļaunumu peldētāju veselībai, un ūdens krāsa, ko nosaka izšķīdušie minerālsāļi. Taču situācija nereti mainās


Mikroorganismi var būt gan labvēlīgi, gan nelabvēlīgi. Cilvēka veselībai bīstamākie ir dažādi enterovīrusi, fekālās koliformas, zarnu enterokoki, salmonellas. Fekālais ūdens piesārņojums vieglākajā gadījumā izraisa caureju, vēdersāpes, ko organisms pārcieš pats ar nelielu melnās ogles atbalstu. Taču augšējo elpošanas ceļu, ausu, acu, ādas iekaisumiem var būt sarežģījumi, un tad jāmeklē mediķu palīdzība.

Sabiedrības veselības aģentūra pārbauda tikai ūdens kvalitāti, taču piesārņotas var būt arī peldvietas smiltis. Smiltīs tāpat ir sastopami dažādi mikroorganismi – enterokoki un koliformas. Epidemiologi paši atzīst, ka līdz šim maz pētījumu ir par vīrusu un parazītu esamību pludmales smiltīs. Jāievēro, ka dažādi mikroorganismi ilgāk izdzīvo mitrās smiltīs.

Komplektā ar citām drazām cilvēki mēdz atstāt aiz sevis izsmēķus, kas pirms tam ir bagātīgi ražojuši pelnus. Ja smēķējošo atpūtnieku ir ļoti daudz, pelni ir vēl viens cilvēces “sasniegums”, no kā smiltis iegūst piesārņojumu, turklāt ar nelabu smaku.

UZZIŅAI
Informācija, kurās peldvietās tiek ņemti ūdens paraugi, atrodama internetvietnē http://www.sva.lv/pudens/2007/index.php. />Noslīkšana ir trešais biežākais nāves cēlonis bērniem no viena līdz pieciem gadiem.
Vecumā no pieciem līdz deviņiem gadiem puikas noslīkst divreiz vairāk nekā meiteņu. Arī pieaugušajiem nāve noslīkstot biežāk konstatēta vīriešiem.
Vismaz 80 procentu slīkšanas gadījumu varētu tikt novērsti, ja būtu vispārēja peldēt apmācība un prasmīga pirmā palīdzība.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Baiba

Nost ar sintētiku! Jāņem pāris un jāiet uz Jahtas ielas galu;)

pirms 13 gadiem, 2008.05.14 06:54

Liepājā