Barselonā apliecina vēlēšanos Liepājas jūgendstila mantojumu iepazīt arī klātienē

Ar labi padarīta darba sajūtu no 1. Starptautiskā Jūgendstila kongresa Barselonā, kur tika popularizēts arī Liepājas arhitektūras mantojums, atgriezušies Latvijas pārstāvji – RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes profesors, Dr. habil. arch. Jānis Krastiņš un šīs pašas mācību iestādes lektore, Mgr. arch. Anita Antenišķe.

J. Krastiņa referāts bija veltīts Liepājas jugendam. Kongresa laikā bija apskatāma arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāde „Jūgendstils Liepājā”.

Kongress Barselonā notika no 26. līdz 29. jūnijam, atzīmējot žurnāla „Coupe de fouet” („Pātagas Cirtiens”) iznākšanas desmitgadi. Kongresā piedalījās ap 300 jūgendstila pētnieku no daudzām pasaules valstīm.

Liepāja ar J.Krastiņa referātu „Cosmopolitan Atmosphere and Latvian Jugendstil in Liepaja” tika prezentēta galvenajā tematiskajā sesijā „Art Nouveau Cities: Between Cosmopolitanism and Local Tradition”, bet A. Antenišķes ziņojums par Rīgas jūgendstila ēku saglabāšanu bija iekļauts sesijā „The Challenges Facing Art Nouveau Heritage (Looking Towards the Future)”.

„Mūsu prezentācijas klausītāji uzņēma ar lielu atsaucību un interesi. Lai arī ir ļoti daudz jūgendstila speciālistu, kas zina un mīl mūsu mantojumu, daudziem nomaļāku vai tālāku reģionu cilvēkiem tas joprojām ir patīkams pārsteigums un aizraujošs piedzīvojums,” vērtē A. Antenišķe.

LNB izstādi „Jūgendstils Liepājā” Barselonas Universitātes telpās izvietoja šīs izstādes projekta vadītāja, LNB speciāliste Beāte Knikste un mākslinieks Gatis Buravcovs.  Angļu un latviešu valodā uz 10 planšetēm bija skatāms Liepājas jūgendstila arhitektūras mantojums un joprojām saglabājušos iekštelpu elementi, bet pilsētas 20. gadsimta sākuma atmosfēru atspoguļota tālaika skatu kartītēs un reklāmās.

Kongresa pirmajās dienās ekspozīcijas telpā sesiju starplaikos uzturējās visi dalībnieki, tāpēc izstādi pamanīja katrs. Kuluāru sarunās gan A. Antenišķei, gan Rīgas Jūgendstila muzeja vadītājai Agrita Tipānei, kura arī bija starp kongresa viesiem, nācās atbildēt uz neskaitāmiem ieinteresētiem jautājumiem gan par Rīgu, gan par Liepāju. Daudzi sarunu biedri apliecinājuši vēlmi līdz šim nezināmo Liepājas jūgendstila mantojumu noteikti iepazīt arī klātienē.

A. Antenišķe uzskata, ka kopumā dalība kongresā bijusi „lieliska un nozīmīga iespēja parādīt mūsu ziemeļniecisko arhitektūru un pilsētas estētisko izjūtu jūgendstila lietpratējiem no visas pasaules – gan akadēmiskās vides pārstāvjiem, gan kultūras mantojuma speciālistiem un interesentiem.”

LNB izstādes veidotāji ir  profesors J. Krastiņš, Liepājas pilsētas Būvvaldes Vecliepājas rajona arhitekte Gunta Šnipke un LNB speciāliste Velta Knikste, ekspozīcijas datorzainu izstrādājis Gatis Buravcovs, bet projekta vadītāja ir LNB speciāliste Beāte Knikste.

Liepājā izstāde būs apskatāma oktobra nogalē – Arhitektūras dienu laikā.

 


Pievieno komentāru

Liepājā