Baidās par algu samazinājumu būvniecības sfērā 3

No sešsimt līdz četrsimt latiem – par šādu atalgojuma samazinājumu brīdināts kāds būvniecības uzņēmuma “MB Betons grupa” darbinieks. Algas nesamazināsies, saruks piemaksas, norāda “MB Betons grupa” valdes priekšsēdētājs Normunds Horsts.

Cik plašs būs darbinieku loks, kurus atalgojuma samazinājums skars, N. Horsts neatklāja. “Rūpnīcu ir daudz, nevaru konkrēti pateikt,” sacīja N. Horsts. “MB Betons grupa” ietilpst būvniecības un būvkonstrukciju holdingā “UPB”. Uzņēmuma “UPB” viceprezidente Ilze Freimane sākotnēji atalgojuma samazinājumu nosauca par baumām, lai gan solās sniegt izsmeļošāku atbildi. Kopumā AS “UPB” ir vairāk nekā 30 patstāvīgi strādājošu uzņēmumu grupu.

Arī citi slēpjas
Ceturtā lielākā Latvijas būvnieku kompānija “PBLC” ir viena no pirmajām, kas atklāti paziņojusi, ka strādājošo skaitu patlaban samazinājusi uz pusi – no 700 līdz 350 cilvēkiem. Lielo būvfirmu vadītāji nav tik runīgi jautājumā par algu un darbinieku skaita samazinājumu, šos faktus slēpjot aiz “restrukturizācijas” un “resursu optimizācijas”, raksta laikraksts “Diena”.

Samazināt darbinieku skaitu un iesaldēt algas – šādu recepti būvniecības firmām izdzīvošanai tirgus stagnācijā iesaka SIA “PBLC” valdes loceklis Jānis Lancers.

J. Lancers pauž, ka “daļa mazāko uzņēmumu jau faktiski bankrotējusi un mēģina izdzīvot, nemaksājot algas un tamlīdzīgi”. Problēmas esot arī stabiliem uzņēmumiem, tomēr lielajiem ir vieglāk “pārdzīvot stagnāciju, saglabāt kolektīvu un sagaidīt, kamēr būvniecība atkal ies uz augšu”.

Algas sāk “klibot”
Darba algu izmaksu kavēšanās dēļ pieaug arī patēriņa kredītu maksājumu kavējumi, uz satraucošu tendenci laikrakstam “Dienas Bizness” norāda “Hansabankas” Patēriņa finansēšanas daļas vadītājs Aldis Čače.
Salīdzinot ar 2007. gada beigām, “Hansabankā” patēriņa kredītu maksājumu kavētāju skaits pieaudzis par 25 procentiem.

“Šobrīd viens iemesls, kāpēc nemaksā, ir tas, ka atļāvušies par daudz un netiek galā. Tāpat šobrīd sāk dominēt tas, ka daļa zaudē darbu. Analizējot nemaksātājus, arvien vairāk sāk dominēt atbilde, ka darba devējs aizkavējis algas izmaksu. Šobrīd uzņēmumiem grūtāk nodrošināt naudas plūsmu, lai būtu līdzekļi, ar ko norēķināties ar darbiniekiem,” atzīst eksperts.

ĢIRTS KRONBERGS, LATVIJAS TIRDZNIECĪBAS UN RŪPNIECĪBAS KAMERAS LIEPĀJAS NODAĻAS VADĪTĀJS:
Tas, kas ar algu palielināšanu notika pēdējos gados, nebija normāli. Piemēram, celtniecības nozarē pat bez izglītības varēja nopelnīt vairāk nekā profesors divās darba vietās.

Bet runājot par ekonomisko krīzi, pirmais, ko mēs uzņēmumam iesakām – izvērtēt katra darbinieka lietderību. Jāizvērtē, kā ir labāk – mocīties visiem līdz galam vai samazināt algas un atlaist darbiniekus, bez kuriem var iztikt. Protams, būtu nepieņemami ieviest taupības režīmu un trīssimt latu vietā maksāt uz pusi mazāk. Vislabākais ir variants, ja izdodas abām pusēm vienoties par kopīgu izdzīvošanas modeli.

Paredzu, ka uzņēmumiem, kas strādā tikai vietējam tirgum, krīze turpināsies vēl divu gadu garumā. Krīzi viegli pārcietīs uzņēmumi, kas strādā eksportam.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

..

nabaga buvnieki, vairs nevares pieprasit nesamerigi augstas algas...

pirms 12 gadiem, 2008.08.27 15:01

ja

algas samazinātas ļoti daudzos ražojošos uzņēmumos, bet , ja kaut viens to pateiktu publiski un godīgi! nelaime tā, ka vairums šo algu bija aploksnēs - kā tad nu atzīs, ka samzina nelegālo daļu?!

pirms 12 gadiem, 2008.08.25 17:25

ssss

Nu tad jau ne vienas vien bikses jumta korēs plīvos! :)

pirms 12 gadiem, 2008.08.25 12:44

Liepājā