Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bahs un mūsdienu mūzika Ērģeļmūzikas festivālā Liepājā

Ar ērģelnieka Roberta Hansona un  pūšaminstrumentu kvintata „5-atā” koncertu „Mūzika taurēm un ērģeļu stabulēm B.A.C.H.” turpināsies 12. Liepājas Ērģeļmūzikas festivāla pirmā diena 21. spetembrī plkst. 18.00 Liepājas Sv. Pāvila baznīcā. Savukārt svētdienas vakarā plkst. 18.00 Sv. Trīsvienības katedrāles slaveno instrumentu atskaņos ērģelnieks Aigars Reinis talkā aicinot sitaminstrumentu lielisko pārvaldītāju Elīnu Endzeli un Lielās mūzikas balvas laureāti Ievu Ezerieti, kuras unikālā soprāna balss labi pazīstama gan Latvijā, gan aiz tās robežām.

Sestdienas vakara koncerta nosaukumā ietverta BACH burtu kombinācija, ar kuru pasaulē atpazīst vienu no populārākajiem komponistiem mūzikas vēsturē – Johanu Sebastianu Bahu. Viņa darbi atrodami teju katra ērģeļmūzikas koncerta programmā. Daudzi citi komponisti izmantojuši šo burtu salikumu kā muzikālu kriptogrammu – nošu sēriju vācu notācijas sistēmā. Ne reizi vien šī nošu sērija kā veltījums J.S.Baham ir iekļauta arī skaņdarbu nosaukumos. Muzikāla saruna par un ap BACH tēmu – tāda ir šī koncerta jēga. Savukārt instrumentu sastāvs – taures un ērģeļu stabules – ir iespēja godināt izcilo komponistu nepierasti skanīgi, krāsaini un ar spēcīgu muzikālo jaudu. Pateicoties ēŗgēlnieka R. Hansona portatīvo ērģeļu mobilitātei, šo koncertu iespējams spēlēt arī telpās bez stacionārajām ērģelēm.

Roberts Hansons dzimis 1963.gadā. 1995.gadā absolvējis J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas prof. T.Dekšņa ērģeļu klasi, 2009.gadā arī maģistrantūru. Viņš aktīvi koncertē gan Rīgas Domā, gan citās baznīcās un koncertzālēs gan kā solists, gan pavadītājs arī ārpus Latvijas - Vācijā, Austrijā, Šveicē, Dānijā, ASV, Izraēlā. Regulāri uzstājas arī kā klavesīnists. Roberts sadarbojas ar Latvijas ievērojamiem solistiem - dziedātājiem un instrumentālistiem, daudz koncertējis kopā ar kamerkori Ave Sol. Ierakstījis CD kopā ar vairākiem koriem un ansambļiem. Roberts Hansons ir arī Latvijas Kultūras akadēmijas lektors.

Pūšmainstrumentu kvintetu „5-atā” dibināts 2001. Gadā. Tā dalībnieki piecu atraktīvu mūziķu apvienība: Rihards Šiliņš, Edgars Švembergs , Andris Ādamsons, Sandis Bārdiņš, Roberts Brants. Savas ikdienas mūziķu gaitas viņi pavada kā Latvijas Nacionālā operas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķi.
 
Savukārt svētdienas vakarā,  22. Septembrī plkst. 18.00 Sv. Trīsvienības katedrālē koncertu „Starp divām pasaulēm” sagatavojis ērģelnieks Aigars Reinis. Trīs izcilu mākslinieku koncertā satiksies minimālisms ar melodismu, krāsainību un dzirkstošu vitalitāti. Vēlme apvienot ērģeļu skaņu un sitaminstrumentu ekspresiju, iedvesmojusi arī latviešu komponistus radīt skaņdarbus šādam sastāvam. Programmā dzirdēsim Marģera Zariņa, Dzintras Kurmes – Gedroicas, Riharda Dubras, Johana Sebastiana Baha, Keiko Abes, Džačinto Šelsi skaņdarbus.

Ērģelnieks Aigars Reinis savu mūzikas izglītību aizsāka Jelgavas Mūzikas koledžā, turpinājis apgūt ēģeļspēli Latvijas Mūzikas akadēmijā pie profesora T.Dekšņa, kā arī papildinājis savas zināšanas Vācijā pie profesora L.Lomana, H.O.Eriksona un H.Elstena Zviedrijā, kā arī Starptautiskajā Ērģeļu Akadēmijā Upsalā. Aigars Reinis ir piedalījies daudzos konkursos kā koru diriģents un arī kā ērģelnieks Somijā, Vācijā. Viņš ir koncertējis daudzās valstīs Eiropā. Vairākus gadus dziedājis kamerkorī Ave Sol.

Koncertā arī piedalīsies Liepājas Simfoniskā orķestra timpāniste Elīna Endzele. Pēc Emīla Dārziņa Mūzikas skolas absolvēšanas 2002.gadā sitaminstrumentu specialitātē pie pasniedzējas Dzintras Knābes, seko studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA), kur 2006.gadā iegūts bakalaura grāds un 2009.gadā maģistra grāds sitaminstrumentu specialitātē pie docenta Edgara Saksona. Elīnas Endzeles muzikālais sniegums ticis novērtēts gan  Latvijā, gan ārpus tās: 2008. gadā iegūta 2. vieta Starptautiskajā Timpānistu konkursā Parīzē (International Timpani Competition Paris, 2008). 2009. gadā ieguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Swedbankas Gada balvu jaunajam mūziķim. Elīna Endzele tikusi nominēta Lielajai Mūzikas Balvai 2010 kategorijā „Par izcilu darbu ansamblī”.

Soprāns Ieva Ezeriete savas muzikālās gaitas sākusi slavenajā bērnu ansamblī “Knīpas un knauķi”, kā Soliste. 70. gadu beigās un 80. gadu sākumā izcīnījusi uzvaras vairākos konkursos “Ko tu proti?”. Kopš 1985. gada Ieva Ezeriete ir Latvijas Radio kora, kā arī kora grupas dziedātāja un soliste, bez kuras nav iedomājama ne klasiskās, ne laikmetīgās mūzikas atskaņošana. Ārpus darba Radio korī Ezeriete dzied solopartijas vokāli instrumentālu lieldarbu atskaņojumos.Spoža bija Ievas Ezeriete ekspresīvā solo loma Volfganga Rīma operas “Jākobs Lencs” iestudējumā Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē 2003. gada rudenī. Ieva saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2007 par izcilu darbu ansamblī.

Biļešu cenas uz koncertiem ir Ls 3, skolēniem, studentiem, pensionāriem – Ls 2. Bērniem līdz 7 gadu vecumam - par brīvu. Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs, internetā www.bilesuparadize.lv un stundu pirms koncerta tā norises vietā.

Festivāls notiek ar Liepājas Kultūras pārvaldes, Valsts Kultūrkapitāla fonda, un VSIA Latvijas koncerti atbalstu.

Dace Bluķe, Via Cultura

Pievieno komentāru

Liepājā