Atjauno Liepājas muzeja mūra žogu

Sākusies Liepājas muzeja mūra žoga atjaunošana. Darbus veic Saldū reģistrētais SIA "JAR Celtnieks un Co". Vēsturiskā mūra žoga atjaunošanu paredzēts pabeigt divu mēnešu laikā, garantējot veiktā darba un materiālu kvalitāti trīs gadus pēc nodošanas ekspluatācijā, informēja Liepājas muzeja muzejpedagoģe Zane Goldmane.

Būvdarbi tiek veikti atbilstoši SIA "V projekts" izstrādātajai ēkas fasādes vienkāršotās renovācijas dokumentācijai. Atsevišķos posmos tiks veikta mūra žoga pamatu atrakšana, žoga pamatu un mūra tīrīšana, žoga virsmas apmetuma remonts, špaktelēšana un krāsošana un dekoratīvo žoga pildiņu apstrāde ar hidrofobizatoru.

Mūra žogs ir agrākā Kacenelsonu dzimtas savrupnama ansambļa sastāvdaļa, ko pēc Berlīnes arhitekta Ernesta fon Īnes (1848-1917) skices cēlis arhitekts Makss Pauls Berči (1840-1911). Nama būvniecība ilga gadu – no 1900. līdz 1901. gadam. Gadu vēlāk tapa saimniecības ēka, kuras pirmajā stāvā atradās ratnīca, bet otrajā – dzīvojamās istabiņas kalpiem.

Mūra žoga tapšanā kā būvamatnieka māceklis līdzdarbojies arī slavenais latviešu tēlnieks Kārlis Zāle (1888-1942), kurš savu bērnību un agrīno jaunību – vairāk nekā divdesmit gadus – aizvadījis Liepājā. Viņa tēvs bija mūrniekmeistars. Kārlis Zālīte, tikai vēlāk viņš kļuvis par Zāli, mācījās Liepājas zēnu elementārskolā, rasēšanas, zīmēšanas un veidošanas kursos. Apguva būvamatnieka prasmi pie Liepājas būvuzņēmēja Gustava Rīges.

Pašlaik mūra žoga vēsturisko krāsojumu slāņojumu lieliski var apskatīt ikviens muzeja apmeklētājs vai garāmgājējs. Palīgdarbu vadītājs Jurijs Alenins ar aizrautību norāda uz žoga labi saskatāmo oriģinālo krāsojumu, kura krāsas atkal rotās muzeja mūra žogu - atjaunošanas darbus noslēdzot.

Pievieno komentāru

Liepājā