Aicina uz sarunu par dzintaru, mītiem un leģendām

12. februārī plkst. 17 Liepājas muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" K. Ukstiņa ielā 7/9 ikviens interesents aicināts uz pirmo sarunu cikla tikšanos izstādē "Dzintara meklētāji". Sarunas tēma būs "Dzintars. Mīti un leģendas".

Ilggadēja žurnāliste, zīmola „Noķerts Liepājā” veidotāja Ilze Vainovska stāstīs par dzintara maģiskajām īpašībām, mītiem un ticējumiem, kā arī gluži praktisku pielietojumu modernā cilvēka dzīvē.

Viena no teikām vēsta, ka Dievs sākumā radīja divas Saules, bet vienu iemeta jūrā, kur tā sasprāga gabalos un radās dzintars. Rudenī, ziemā, agrā pavasarī, kad vienīgās saules par maz, Baltijas jūras krastā nāk dzintars – otra saule – dzimtas un mājas sargs, kas palīdz atrast ceļu veļiem, saņemt spēku un palīdzību no senčiem.

Tā būs saruna par dzintara ķeršanu un atradumiem tepat Liepājā, unikālā vietā Kurzemes piekrastē, kur straumju un valdošo vēju ietekmē krastam pietuvojas dzintars. Liela veiksme tad ir atrast dzintara gabaliņus krastā, bet, lai dabūtu vairāk un lielākus gabalus, ir jābūt ķērājam. Tad jāņem rokās ķesele un jāiet zvejot dzintaru.

Tā būs saruna arī par to, kā neparastā veidā no dzintara darināt kaklarotas un rokassprādzes, kad katrs dzintars tiek iemezglots, nenodarot pāri tā bioloģiskajam laukam, un saglabāts tāds, kādu jūra to izmetusi.

Neapstrādāts dzintars ir dzīvs, spēcīgs un kalpo ne tikai kā rotaslieta, bet arī amulets – veiksmei, veselībai, der imūnsistēmas stiprināšanai un darbaspēju paaugstināšanai. Dzintars ir kaut kas vairāk kā skaists materiāls.

Savukārt, 26. februārī plkst. 17 notiks saruna ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstādes „Dzintara laikmets” kuratori, mākslas zinātnieci Inesi Baranovsku.

Biļetes cena pasākumos ir 1 eiro.

Tematiskā krājuma izstāde „Dzintara meklētāji” veidota, lai parādītu Baltijas jūras krastā izskalotā saules akmens daudzveidību un krāšņumu liepājnieku darinātos priekšmetos.

Krāšņais jūras krastā atrastais saules akmens izstādē saistāms ar 82 Liepājas muzeja krājuma priekšmetiem – tautas lietišķās mākslas studiju “Dzintars, “Kursa” un kombināta “Māksla” meistaru 1980. gados darinātām dzintara rotām – saktām, piespraudēm, aproču pogām, gredzeniem, kaklarotām, dzintara kuloniem.

Izstādi papildināta ar 1960. gadā ražoto radio uztvērēju „Dzintars”, kā arī izcilā latviešu gleznotāja Edgara Iltnera (1925-1983) darbu „Dzintara meklētāji” (1959). Viņa 1950.-1960. gadu mijā radītie darbi ar dzīvi apliecinošiem tēliem ievadīja jauna laikmeta sākumu latviešu glezniecībā.

Edgars Iltners, būdams viens no skarbā stila paaudzes klasiķiem un socreālisma modernizētājiem, pēc formas un satura jauninājumiem tiekdamies, pārsteidza laikabiedrus ar negaidītiem individuālā rokraksta pavērsieniem.
Dzintars savu aktualitāti nav zaudējis arī mūsdienās – tā vārdu pasaulē nes daudzveidīgi dzintara darinājumi, kosmētika, pārtikas preces un galu galā arī Dzintara vārdā nosauktie vīrieši. Katram dzintars saistās ar ko citu: vienam – ar sauli un jūru, citam – ar Liepājas pilsētu, kuras jūrmalā kādreiz meklēts dzintars.

Sadarbībā ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju, izstādi lieliski papildina Māra Maskalāna fotogrājijas. Fotomākslinieks ir portretējis Latvijas Dzintarus – dažādu profesiju vīriešus, kuru vārds ir Dzintars.

Māris Maskalāns (1971) ir profesionāls operators un režisors, kurš kopš Kultūras akadēmijas beigšanas strādā Vides filmu studijā par operatoru un režisoru, fotografēšanu saglabādams kā hobiju.

Astra Dzērve
Liepājas muzeja muzejpedagoģe

Pievieno komentāru

Liepājā