30 gadi Iedomāti Nepārspējamā Trokšņa Iracionālas Sintēzes

Liepājas jauktais koris “INTIS” svin 30 gadu jubileju. Skaidrot, kas ir “INTIS”, ko dzirdēsim koncertā un kas noticis pēdējā piecgadē, kā arī atcerēties senāku pagātni “Kursas Laiks” aicināja kora diriģenti Ilzi Valci.

Nosaukums nošokē

“INTIS” nav atvasinājums no personvārda. Tā ir abreviatūra no vārdu salikuma – “Iedomāti Nepārspējamā Trokšņa Iracionāla Sintēze”.
“Kora nosaukumu 20. gadsimta 80. gadu beigās izdomāja pirmais manis uzrunātais kora dziedātājs vīru balsīs Indulis Jirgensons. Viņš ceļoja uz Austrāliju pie radiem, un ilgā lidojuma laikā bija tapis kora nosaukums. Pirmajā mirklī pat nevarējām šī nosaukuma atšifrējumu izrunāt,” atceras diriģente.

Visi korī bijuši vieglā šokā. Taču – jo vairāk nosaukums izrunāts, jo vairāk iepaticies, jo izprasts tā saturs. I. Valce skaidro, ka koris ir kā neiedomājamu pretstatu vienība. Turklāt dzied dažādi cilvēki – katrs ir personība ar savām īpašībām, domām un interesēm. Katram ir savs “es” un savas prasības pret dzīvi, un katram ir, ko teikt. “Tajā brīdī, kad sanākam korī un kopīgi radām mūziku, mēs izsakām vienu saturu. Lai arī katra individuālā dziedātāja balss ir sevišķa, korī tās saplūst vienā un mēs visi runājam vienā – mūzikas – valodā,” saka diriģente. Viņa to salīdzina ar Visuma aprakstiem un attēlojumiem matemātikā, literatūrā vai jebkurā no mākslām. Harmonija rodas no šķietama sākotnēja haosa. Kora gadījumā tas ir skaņu jūklis, atšķirīgo cilvēku domu kopējais haoss. “Tad šie atsevišķie cilvēki, šīs Visuma zvaigznes sanāk kopā korī un rada kaut ko skaistu. Tieši tādēļ mūsu jubilejas koncerta afišā izmantots Visuma attēla fragments, kur pamanāmas gan atsevišķās zvaigznes, gan zvaigžņu kopas straume, kas tiecas saplūst vienotā harmonijā.”

Piedzied “Lielo dzintaru”

“Koris “INTIS” vienmēr ir bijis meklētājs. Vienmēr esam meklējuši kaut ko jaunu, sekojuši līdzi pasaules tendencēm mūzikā. Esam meklējuši jaunus un neizpētītus laukus, un mums ir veicies,” par kora garu stāsta I. Valce.

Viņa vēlas izcelt pēdējos piecus kora dzīves gadus. “Jo sevišķi es vēlos izcelt koncertzāles “Lielais dzintars” atklāšanas koncertu 2015. gada novembrī. Tūlīt koncertzāle svinēs divu gadu jubileju. Kā laika vienība divi gadi ir salīdzinoši neliels laika sprīdis, bet pēc notikumu daudzuma un intensitātes – ļoti ietilpīgs laiks. Korim koncertzālē ir bijis gods būt pirmatklājējam šī vārda vistiešākajā nozīmē. Pirms Lielās zāles atklāšanas koncerta nedēļas garumā notika Ludviga van Bēthovena Devītās simfonijas mēģinājumi kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri Atvara Lakstīgalas vadībā, bet pirms mēģinājumiem mums bija nepieciešams laiks, lai iedziedātos. Sākumā mēģinājumos ar orķestri dziedājām vieni paši, tad pievienojās Ventspils Filharmonijas kamerkoris, bet ģenerālmēģinājumos – Valsts koris “Latvija”, jauniešu koris “Kamēr” un solisti. Pirms katra mēģinājuma mums tika ierādīta cita telpa – mēs iedziedājām jaunu telpu ik dienu. Tā bija gan kamerzāle, gan eksperimentālā zāle, gan “Civita Nova”, gan mūzikas skolas telpu stiklotā zāle un, protams, Lielās zāles kora balkons. Tas bija tāds atklājēju prieks,” atceras I. Valce.

Šā iemesla dēļ gan diriģente, gan koristi izjūtot emocionālu saikni ar “Lielo dzintaru” un savā veidā jūtas piederīgi tieši šai kultūrtelpai. Tādēļ koris vēlējies 30 gadu jubilejas koncertu organizēt tieši tur.

“Pēdējos gados mēs esam sapratuši, cik ļoti būtiska ir saskarsme ar dižām personībām. Sadarbība ar lieliem meistariem – komponistiem, izpildītājiem, koriem, orķestriem, teātriem un citiem – rada emocijas un sinerģiju, kuru vārdiem neaprakstīt. Spilgts piemērs tam bija “Saullēkta mesas” koncerts pagājušajā gadā. Mēs nespējam vārdiem izskaidrot, kas ar mums visiem tobrīd notika. Tas ir noslēpums, ko zina tikai tie, kuri bija koncertā. Savā jubilejas koncertā dziedāsim tos skaņdarbus, kas mums pašlaik ir aktuāli un kas patīk. Ceram, ka koncerts izdosies emocijām bagāts, tāpēc laipni visus ielūdzam,” aicina I. Valce.

Plašāk lasiet 26. oktobra ''Kursas Laikā''!

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Pievieno komentāru

Liepājā