Zvārdes poligonā atklās stendu par sprādzienbīstamu priekšmetu apdraudējumu

Šodien bijušajā PSRS aviācijas mērķpoligonā Saldus novada Zvārdes pagastā sāks informatīvu stendu uzstādīšanu, kuri brīdinās par sprādzienbīstamu priekšmetu apdraudējumu poligona teritorijā.

Atklāšanā, kas notiks plkst.13, piedalīsies Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Veiko Spolītis un Saldus novada Zvārdes pagasta pārvaldes vadītājs Imants Džulis. Pasākumā būs iespēja vērot arī Nacionālo bruņoto spēku nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas (NMN) rotas karavīru paraugdemonstrējumu un aplūkot ekipējumu.

Kopumā pie poligona teritoriju šķērsojošajiem ceļiem plānots uzstādīt septiņus stendus, kuros būs norādes par tajā atrodamajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem un informācija, kā rīkoties šādu priekšmetu atrašanas gadījumā.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā līdzīgus stendus un brīdinājuma zīmes sāka izvietot Cekules bijušās munīciju noliktavas teritorijā.

Latvijā joprojām ir atrodams liels daudzums Pirmajā un Otrajā pasaules karā, kā arī padomju laikā atstātas nesprāgušas munīcijas. Nacionālo bruņoto spēku NMN speciālisti ik gadu iznīcina vairākus tūkstošus artilērijas un mīnmetēju lādiņu, raķetes, granātas un citu sprādzienbīstamu priekšmetu uz sauszemes un jūrā. Kopš 2005.gada Latvijas teritorijā ir neitralizēti vairāk nekā 48 000 sprādzienbīstamu priekšmetu.

Lai palielinātu iedzīvotāju drošību un informētu par potenciālo apdraudējumu, Aizsardzības ministrija nolēma uzstādīt informatīvas brīdinājuma zīmes teritorijās, kurās ir vislielākā sprādzienbīstamu priekšmetu koncentrācija – bijušās Cekules munīciju noliktavas un PSRS aviācijas mērķpoligona teritorijā Zvārdē.

Aviācijas mērķpoligons Zvārdes pagasta teritorijā tika izveidots 1955.gadā. PSRS armija to aktīvi izmantoja vairāk nekā 40 gadu. Aktīvās bumbošanas mērķu zona atradās poligona vidusdaļā, taču aviācijas mācību lidojumu laikā izšautās raķetes un bumbas bieži krita līdz pat piecu, desmit kilometru rādiusā no šīs zonas.

Poligona teritorijā joprojām atrodas simtiem nesprāgušu aviācijas bumbu, kā arī citu sprādzienbīstamu priekšmetu. Zvārdes pagastā atrodams arī liels skaits Otrajā pasaules karā izmantotās šķembu munīcijas. Kopējā piesārņotās teritorijas platība ir aptuveni 12 000 hektāru.

Zemessardzes 54.Inženiertehniskā bataljona NMN rotas karavīri pēc poligona teritorijas apsekošanas šeit ir sākuši zemes virskārtas attīrīšanu no sprādzienbīstamajiem priekšmetiem.

Nacionālie bruņotie spēki aicina iedzīvotājus, atrodot priekšmetus, kas varētu būt sprādzienbīstami, tos neaiztikt. Par tiem jāziņo tuvākajā policijas nodaļā pa telefonu 110 vai 112. Pēc informācijas saņemšanas uz notikuma vietu dosies NMN speciālisti, kas atrastos priekšmetus neitralizēs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas