Ziema šogad labvēlīga kukaiņu pārziemošanai

Šogad ziemā laika apstākļi ir labvēlīgi, lai veiksmīgi pārziemotu dažādi kukaiņi, pastāstīja entomologs Voldemārs Spuņģis.

Sniegiem bagātā ziema un arī ne pārāk bargais sals ļaus veiksmīgi pārziemot gan dažādiem cilvēkiem un augiem nevēlamiem kukaiņiem, gan arī aizsargājamām sugām, piemēram, lapkoku praulgrauzim un dažādiem taureņiem.

Kailsalā un ilgstošā pamatīgā salā ar mīnus 20 grādiem bojā aiziet ne tikai labie un aizsargājamie kukaiņi, bet arī nevēlamie kukaiņi. Līdz šim ziema bijusi kukaiņiem labvēlīga, un arī vairāku dienu ilgušais atkusnis nekādu postu kukaiņiem nenodarīs. "Šāds atkusnis kukaiņus nespēj pamodināt, taču, ja gaisa temperatūra atkušņa laikā pakāptos līdz plus 10 grādiem, tad būtu citādāk. Pagaidām kukaiņiem ir labs ziemas miegs, vienīgi ziemas odi atkušņa laikā ir manāmi," stāstīja V.Spuņģis.

Ziemas odiem, kas izšķiļas rudenī, bet bojā iet pavasarī, aktīvais laiks ziemā ir atkušņa iestāšanās.

Kā norādīja entomologs, patlaban vēl ir grūti prognozēt, vai līdzīgi kā pagājušajā vasarā arī šovasar būs daudz odu un dunduru. To, vai odi un dunduri arī šogad būs daudz, noteiks tas, kā pavasarī kusīs sniegs. "Ja pavasarī sniegs kusīs lēnām un peļķes iesūksies zemē, tad nav gaidāms, ka odu būs daudz, savukārt, ja sniegs kusīs strauji un mežos būs daudz peļķu, tad odu būs daudz," skaidroja kukaiņu pētnieks.

Pavasaros, kad pali ilgi uztur mitru augsni, tā ir pateicīga vide dunduru kāpuru un odu oliņu attīstībai, savukārt sniegiem bagāta ziema ir labvēlīga visiem, kas ziemo zem sniega.

Liela daļa no Latvijas faunai raksturīgajām kukaiņu sugām īslaicīgi spēj izturēt salu līdz mīnus 35 grādiem, bet dažas īpaši aukstumizturīgas sugas var izdzīvot pat pie mīnus 50 grādiem.

Laika gaitā kukaiņiem ir izveidojušās dažādas stratēģijas, kā labāk pārlaist ziemu. Vairums no vietējām sugām ir pietiekami labi piemērojušās tam, ka ziemā var būt sagaidāms pamatīgs aukstums, un jau savlaicīgi - vasaras beigās un rudenī - tam pienācīgi sagatavojas. Sagatavošanās nozīmē piemērotas ziemošanas vietas izvēli, dzīves cikla pieskaņošanu gadalaiku ritmam un visbeidzot arī fizioloģiskas pārmaiņas pašā kukaiņa ķermenī.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas