Zatlers rosina atlaist Saeimu 9

Valsts prezidents Valdis Zatlers sestdienas vakarā paziņoja, ka rosina atlaist 10. Saeimu.

Saeima ceturtdienas balsojumā, neļaujot veikt kratīšanas deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietās, izrādīja necieņu un neuzticēšanos tiesu varas kompetencei, atzina V. Zatlers.

"Ar šo lēmumu es gribu dot iespēju visiem cilvēkiem vienreiz pielikt punktu atsevišķu personu grupu patvaļai. Vienreiz jāpieliek punkts tam, ka mūsu kopīgi krātā bagātība nonāk ārvalstu ofšoros. Jāpieliek punkts, ka mēs domājam vienu, runājam citu, daram ko citu, jāpieliek punkts šādai attieksmei pret mūsu cilvēkiem," sacīja V. Zatlers.

"Jaunajā Saeimā bija vairāk nekā 60 % jaunu seju. Cilvēki, kuri vēlējās būt aizrautīgi un ar degsmi kalpot Latvijai. Tagad Saeimā ir cits uzvedības, pieklājības kods. Saeimas ēka ir kļuvusi draudzīgāka sabiedrībai.

Taču galvenais uzdevums bija atmest tos niķus un stiķus, kas bija par pamatu lielajai uzticības plaisai starp sabiedrību un iepriekšējo Saeimu," norādīja prezidents.

Jau ziņots, ka konstitucionālo tiesību eksperts Aivars Endziņš rosināja prezidentu apsvērt Saeimas atlaišanu pēc parlamenta balsojuma, neļaujot veikt kratīšanas deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietās.

Satversmes 48.pants paredz, ka prezidentam ir tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu, un tā attiecībā uz prezidenta tiesībām neparedz termiņa ierobežojumus. Ja prezidents ierosina Saeimas atlaišanu, ir jāizsludina referendums. Ja tajā vairāk nekā puse balsotāju izsakās par parlamenta atlaišanu, Saeima uzskatāma par atlaistu un jāizsludina jaunas vēlēšanas, kurām jānotiek ne vēlāk kā divus mēnešus pēc Saeimas atlaišanas.

Ja referendumā netiek atbalstīta parlamenta atlaišana, prezidents uzskatāms par atlaistu un Saeima vēlē jaunu.

Termiņa ierobežojumi attiecas tikai uz tautas tiesībām rosināt parlamenta atlaišanu. Satversmes 14.pants paredz, ka vismaz desmitajai daļai vēlētāju ir tiesība ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Tomēr šīs tiesības nevar izmantot pusgadu pirms prezidenta pilnvaru beigām un gadu pēc Saeimas sanākšanas. Zatlera pilnvaras beidzas 7. jūlijā, bet Saeima sanāca pērn novembrī.

Zatlera paziņojums tautai, VIDEO.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Varbūt ka Grobiņas novada domes dažas valsts amatpersonas ir iespējams ,,iekāpuša kādā korupcijas smirdīgā sūda", kurš varbūt nosmirdēs pa visu Latviju. Tā tik turpiniet, bet visam savs laiks!

pirms 9 gadiem, 2011.05.30 23:29

lulu

kāds to varētu izdarīt arī pašvaldībās- piem.Grobiņā-kuras deputāti paši atzīt , ka ir balsošanas mašīnas.

pirms 9 gadiem, 2011.05.30 13:35

Beidzot

Beidzot Latvijā prezidents atklāti pasaka to, ko tauta jau sen zin un runā. Man ir prieks un cieņa par Prezidentu Valdi Zatleru, kurš godīgi un atklāti sauc visas lietas īstos vārdos. Prezidents patiesi domā un viņam rūp Latvijas valsts un tās tauta. Valdis Zatlers - Tautas Prezidents. Paldies viņam.

pirms 9 gadiem, 2011.05.30 07:53

Paldies ,PREZIDENT !!! augonis ir pārdurts,ko ar sakni spēsim izdarīt,mīļie tautieši?

pirms 9 gadiem, 2011.05.29 08:51

Latvijas ziņas