Zatlers nāk klajā ar vairākām iniciatīvām politiskās sistēmas modernizācijai

Valsts prezidents Valdis Zatlers otrdien lasījumā Latvijas Universitātē nāca klajā ar vairākām iniciatīvām politiskās sistēmas modernizācijai.

Zatlers uzsvēra, ka ir pienācis laiks modernizēt politiskos institūtus. Pirmkārt, ir jāpilnveido Satversme. Prezidents atgādināja, ka 2007. gada nogalē daudzi no viņa gaidīja Saeimas atlaišanu, taču pašlaik pamatlikumā Saeimas atlaišanas un jaunu vēlēšanu rīkošanas mehānisms ir smagnējs process. Viņa izvēli nerosināt Saeimas atlaišanu noteicis tas, ka nebija iestājusies parlamentārā krīze, Satversmē nebija atbilstoša mehānisma, turklāt tiem, kas prasīja parlamenta atlaišanu, nebija alternatīva politiskā piedāvājuma. Arī 2009. gadā Saeimas atlaišana netika rosināta, jo tad bijis svarīgi, lai Saeima kopā ar valdību samazinātu budžeta izdevumus, sāktu strukturālās reformas un uzņemtos atbildību par smagiem lēmumiem.

Tādēļ, pēc prezidenta domām, ir jārosina Satversmes grozījumi, lai Saeimas atlaišanas mehānisms būtu efektīvāks. "Es esmu gatavs kopā ar Saeimas deputātiem pilnveidot pamatlikumu," apliecināja Zatlers.

Tāpat Zatlers atbalsta prezidenta ievēlēšanas maiņu, uzticot to tautai, tomēr vienlaikus aicinot noteikt kampaņas tiesisko regulējumu.

Savukārt, lai Latvijā varētu īstenot ilgtspējīgu politiku, viņš rosināja paredzēt, ka neuzticības izteikšana valdībai ir iespējama tikai kopā ar uzticības izteikšanu jaunam Ministru kabineta sastāvam. Tāda ir Vācijas pieredze, kas tiek minēta kā piemērs stabila valdības darba nodrošināšanai.

Par vēlēšanu sistēmas attīstību Zatlers pavēstīja, ka ir iecerējis iesniegt Saeimā likumdošanas iniciatīvu par vienota vēlētāju reģistra izveidi un vēlēšanu apgabalus sadalīt mazākos vēlēšanu apgabalos.

Tāpat, viņaprāt, ar likumu jānoteic referendumu aģitācijas finansēšana. "Referendumu kampaņu finansējumam jābūt maksimāli caurredzamam. Ar likumu ir jānoteic, kā piesaistīt un izmantot finansējumu aģitācijai referendumā," norādīja Zatlers un piebilda, ka tam jāattiecas uz visām partijām, arī tām, kas nav parlamentā, kā arī nevalstiskajām organizācijām un biedrībām.

Prezidents aicināja Ministru kabinetu arī izstrādāt likumprojektu par pašvaldību referendumiem, kam būtu lemjoša, ne tikai konsultatīva nozīme.

Vēl Zatlers mudināja stiprināt pilsoņu kopumu, paplašinot dubultpilsonības iespējas, un automātiski piešķirt Latvijas pilsonību bērniem, kas dzimuši pēc 1991. gada 21. augusta.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas