VUGD aicina Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā neaizmirst par drošības pasākumiem

Svētku laikā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus neaizmirst par drošību, vēršot uzmanību uz pieciem būtiskākajiem ieteikumiem drošai svētku norisei.

Kā aģentūru LETA informēja VUGD pārstāve Viktorija Gribuste, iedzīvotāji, pirmkārt, aicināti neatstāt aizdegtu sveci bez uzraudzības - pat ne uz mirkli -, kā arī pārliecināties, ka tās tuvumā nav viegli uzliesmojošu materiālu vai blakus nerotaļājas bērni. Ik gadu ugunsdzēsēji glābēji saņem vidēji desmit izsaukumus uz ugunsgrēkiem, kuri izcēlušies bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ. Šogad svētku laikā ugunsdzēsēji glābēji jau dzēsuši deviņus ugunsgrēkus, kuros no aizdegtām svecēm bija aizdedzies adventes vainags vai Ziemassvētku eglīte. Vienā šādā ugunsgrēkā nodega dzīvojamā māja 90 kvadrātmetru platībā un cieta 14 gadus veca meitene.

VUGD atgādina, ka svecītes dedzināt eglītē ir ļoti bīstami un no tām viegli var uzliesmot egle vai tās dekorācijas. Tāpēc labāk svecīšu vietā iedzīvotāji aicināti eglītē iekārt svētku virtenes, nevis iededzināt svecītes.

Tāpat VUGD aicina elektriskos rotājumus lietot tikai tam paredzētos apstākļos. Rotājot māju Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām, daudzi izmanto elektriskos rotājumus/ virtenes, tomēr jāatceras, ka arī to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku. Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai, izvēlētas elektriskās virtenes/rotājumus, pirms to lietošanas rūpīgi jāizlasa instrukcija un jāaplūko marķējums uz virteņu iepakojuma. Ja izvietots tāds apzīmējums kā mājiņa ar bultiņām, tad uz iekšpusi vērstās bultiņas nozīmē, ka virtene paredzēta lietošanai telpās, savukārt uz ārpusi vērstās bultiņas nozīmē, ka rotājums būs piemērots eglītes greznošanai pagalmā vai mājas fasādei. Tāpat, ja tiek izmantotas iepriekš lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, jāpārliecinās, vai tās nav bojātas.

Aicina ievērot īpašu drošību, lietojot pirotehnikas izstrādājumus - pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un bīstamības faktoru neievērošana, svētku sagaidīšanu var pārvērst traģēdijā. Ja svētkos tiek plānots lietot pirotehniskos izstrādājumus, pirms svētkiem būtiski iztīrīt māju, balkonu vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku. Pirotehniku jāiegādājas tikai sertificētos veikalos, uzsver VUGD, kā arī pirms pirotehnikas lietošanas ir rūpīgi jāizlasa lietošanas pamācība, jāievēro tā un neskaidrību gadījumā jākonsultējas ar speciālistu.

Pirotehniku nedrīkst lietot vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu, gāzes vai degvielas balonu, degvielas uzpildes staciju tuvumā, zem elektrības zemsprieguma, augstsprieguma un sakaru līnijām, pirotehnikas tuvumā nedrīkst smēķēt, pirotehnikas raķetes pirms palaišanas ir jānovieto uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos. Savukārt pirotehnikas izstrādājumus, kas nav nostrādājuši, ir aizliegts atkārtoti aizdedzināt - tos pēc pāris minūtēm ir jāneitralizē, iemetot ūdenī.

Tāpat ir svarīgi atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā var pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām gadījumā, ja pirotehnikas iedarbināšanas procesā rodas kļūmes.

Svētkos VUGD arī aicina nepārkurināt krāsnis, kamīnus un pirtis - visvairāk ugunsgrēku rodas tieši cietā kurināmā apkures iekārtu nepareizas ekspluatācijas, izbūves un bojājumu dēļ. Ja svētku laikā plānots kurināt krāsnis, pirtis vai kamīnus, tās aicina nekurināt un neizmantot bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus, kurināmais un citi degtspējīgi materiāli apkures iekārtas durtiņu priekšā jānovieto ne tuvāk par 1,2 metriem, aizdegšanai aicina neizmantot viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus.

Tāpat iedzīvotāji aicināti nekurināt apkures iekārtas ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus, kā arī nededzināt ķīmiski apstrādātu koksni, finieri, skaidu plātnes, krāsotus vai lakotus dēļus, krāsainu papīru vai plastmasu, jo, tiem degot, var rasties indīgi izgarojumi, nenovietot uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvēt drēbes un apavus.

Ja apkures iekārta tiek iekurināta tikai svētku laikā, pirms lietošanas jāpārliecinās, ka dūmvadā nav izveidojušies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā gadījumā - var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.

Visbeidzot, VUGD aicina svētku laikā neaizmirst par bērniem un pirms svētku svinēšanas atrast laiku, lai ar bērniem pārrunātu drošības jautājumus. Gatavojoties svētkiem, bērniem drīkst uzticēt veikt nelielus darbiņus, paturot bērnus redzeslokā un uzmanot, nedrīkst atstāt mazus bērnus vienā telpā ar iedegtu kamīnu vai krāsni, kā arī lielāki bērni apkures ierīces drīkst iekurināt tikai pieaugušo klātbūtnē, ievērojot īpašu piesardzību, pirotehniskos izstrādājumus nav atļauts lietot bērniem, tāpēc svarīgi nepieļaut pirotehnikas izstrādājumu nonākšanu bērnu rokās, atgādina VUGD.

VUGD aicina pirms svētkiem ar bērniem pārrunāt drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās, kā arī atkārtot kopā ar bērniem to, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons.

Ja svētkos notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, VUGD aicina nekavējoties zvanīt uz tālruņa numuru 112.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas