Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

VID atklāj vēl vienu vērienīgu "naudas atmazgāšanas" shēmu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde atklājusi vēl viena organizēta noziedzīga grupējuma darbību, kas nodarbojies ar "naudas atmazgāšanas" pakalpojumu sniegšanu un pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanas mēģinājumu, aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas daļā.

Saskaņā ar sākotnējās analīzes rezultātiem noziedzīgais grupējums 2008.gada pirmajos četros mēnešos, iespējams, legalizējis aptuveni piecus miljonus latu.

Noziedzīgais grupējums nonāca VID Finanšu policijas redzeslokā, kad 2008.gada februārī un aprīlī no VID Rīgas reģionālās iestādes tika saņemti materiāli par kāda uzņēmuma iespējamo pievienotās vērtības nodokļa 79 842 latu apmērā izkrāpšanas mēģinājumu.

Veiktās analīzes rezultāti liecināja par vairāku uzņēmumu izveidotu darījumu ķēdi, kuras ietvaros darījumu shēmā iesaistītie uzņēmumi veica pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokļa atskaitījumus vairākiem tā saucamajiem "bufera" uzņēmumiem. Rezultātā shēmas augšdaļā esošais uzņēmums, izmantojot "bufera" uzņēmumus, ieguva tiesības saņemt it kā pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksu, kas reāli valstij nebija samaksāts.

Veicot turpmāku analīzi, tika atklāts, ka finanšu shēma tiek izmantota ne tikai pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanai, bet arī šajos noziegumos iegūto līdzekļu legalizēšanai.

Uzņēmumu skaits, kas izmantoja attiecīgā noziedzīgā grupējuma sniegtos pakalpojumus, šobrīd tiek precizēts, bet, pēc sākotnējiem datiem, tas pārsniedz 70. VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji izmeklēšanas ietvaros pārbauda, vai ar šīs shēmas palīdzību citi uzņēmumi ir pieprasījuši un saņēmuši pievienotās vērtības nodokļa atmaksu.

14.maijā VID Finanšu policijas pārvaldē tika uzsākts kriminālprocess par pievienotās vērtības nodokļa krāpšanas mēģinājumu, iespējamo izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Kriminālprocesa ietvaros 28.maijā veiktas 30 kratīšanas. Personām piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Kratīšanas laikā izņemti iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, zīmogi, kredītiestāžu kodu kalkulatori, datori, kā arī skaidrā nauda gandrīz 60 000 eiro (42 000 latu). Kredītiestādēm un Latvijas Pastam dots rīkojums par norēķinu operāciju apturēšanu 40 shēmā iesaistīto uzņēmumu kontos, iesaldēto līdzekļu apjoms tiks precizēts.

VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji, veicot kratīšanas, novērsa virkni jaunu "fiktīvu" uzņēmumu reģistrēšanu, jo kratīšanas laikā tika arī izņemti dokumenti, kas bija sagatavoti jaunu "fiktīvu" firmu reģistrācijai, kuriem bija jau pievienotas pases kopijas un citi nepieciešamie dokumenti uzņēmumu reģistrācijai Uzņēmumu reģistrā.

Finanšu ministrs Atis Slakteris (TP) atzinīgi novērtēja VID darbu, uzsverot, ka šī ir jau ceturtā vērienīgā no šogad sešām atklātajām naudas atmazgāšanas shēmām, kuras darbību pārtraucis VID.

Ministrs aicinājis VID Finanšu policijas pārvaldi tās jaunā direktora Jāņa Kalugina vadībā turpināt aktīvi un neatlaidīgi strādāt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas shēmu atklāšana. "Šajās shēmās iesaistītie uzņēmumi rada būtisku zaudējumu valsts budžetam, gan nemaksājot nodokļus, gan izkrāpjot līdzekļus no valsts budžeta priekšnodokļa veidā, gan arī nereti maksājot darbiniekiem "algas aploksnēs", tādēļ to darbības apturēšana ir īpaši nozīmīga," sacījis ministrs.

VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns uzsvēris, ka daudzas ar "naudas atmazgāšanas" biznesu saistītās personas VID Finanšu policijas pārvaldes veiktās aktivitātes ir uztvēruši kā nepārprotamu signālu savas noziedzīgās darbības pārtraukšanai, - šajā nelegālajā biznesā iesaistītās personas kļūst daudz rafinētākas, izmanto daudz sarežģītākas darījumu shēmas, tajās iesaistot ne tikai Eiropas valstu, bet pat Ķīnas un citu pasaules valstu uzņēmumus.

"Tas nozīmē, ka šo noziegumu atklāšana kļūs arvien sarežģītāka. Kā mani informēja Finanšu policijas pārvaldes vadība, šī konkrētā grupējuma organizatoriem bija izdevies pārliecināt savus klientus, ka izmantot viņu pakalpojumus ir droši. Tomēr vēlos atzīmēt, ka šādas "uzņēmējdarbības" veicēji ir VID Finanšu policijas pārvaldes redzeslokā un tas ir laika jautājums, kad Finanšu policijas pārvaldes darbinieki ieradīsies pie pārējiem," sacījis Jakāns.

Jau ziņots, pirmo noziedzīgo grupējumu VID Finanšu policijas pārvalde atklāja marta sākumā. Grupējums nodarbojās ar nodokļu izkrāpšanu un 2007.gada nogalē pēc VID aplēsēm legalizēja ap 6,5 miljoniem latu noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu.

Otru shēmu VID atklāja marta vidū, pārtraucot grupējuma darbību, kas, izvairoties no nodokļu nomaksas, 2007.gadā no oktobra līdz decembrim galvenokārt Madonas rajonā bija legalizējis trīs miljonus latu noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu.

Savukārt trešā noziedzīgā grupējuma darbību VID Finanšu policijas pārvalde pārtrauca aprīļa sākumā. Šī shēma, pēc VID Finanšu policijas pārvaldes aplēsēm, tiek raksturota kā vissarežģītākā no iepriekšminētajiem noziedzīgi iegūtas naudas legalizēšanas veidiem, un tajā pērnā gada pēdējos četros mēnešos legalizēti ap 13,6 miljoniem latu. Šajās shēmās VID iesaldēto līdzekļu summa, pārrēķinot no dažādām valūtām, sasniedza aptuveni 1,5 miljonus latu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas