Vējonis: konsolidēt valsts budžetu bez pašvaldību čakarēšanas nebūs iespējams

Konsolidēt valsts budžetu bez pašvaldību čakarēšanas nebūs iespējams, otrdien publicētā intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" atzinis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis (Zaļo un zemnieku savienība).

Pēc viņa teiktā, pašvaldības balsta valsti. "Cik spēcīgas būs pašvaldības, tik spēcīga būs arī valsts. Bet drīz sāks, piedodiet, čakarēt pašvaldības, un es domāju, ka tā notiks, jo konsolidēt valsts budžetu bez pašvaldību čakarēšanas nebūs iespējams. Runa ir par iedzīvotāju ienākuma nodokļa kārtējo pārdali starp pašvaldībām un valsti: tagad ir 82% pašvaldībām un 18% valstij, bet ir redzēti projekti, kur šī proporcija būs 76% pret 24%,"  stāstīja Vējonis.

Viņš piebilda, ka tas nozīmēs, ka pašvaldības būs spiestas saviem iedzīvotājiem pazemināt pakalpojumu līmeni un nogriezt pabalstus. "Tajā pašā laikā valsts plāno atdot daudzas lietas, kas saistītas ar GMI – garantēto minimālo ienākumu nodrošināšanu, un tas būšot pašvaldību uzdevums izlemt, kam maksāt un kam nemaksāt, bet naudu tam līdzi nedos. Valsts plāno arī samazināt transporta dotācijas. Viss kopumā pasliktinās dzīvi pašvaldību iedzīvotājiem. Ja ministrija neaizstāvēs pašvaldības, tad nu... Valsts ne vienmēr ir pretimnākoša pašvaldībām. Lai kļūtu par pašvaldību lietu ministru, šis gods, patiesību sakot, ir jānopelna,"  teica Vējonis.

Vējonis arī kritizēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata kandidātu - Edmundu Sprūdžu (ZRP). "Neesmu manījis, ka Sprūdža kungs būtu interesējies par vides problēmām. Arī ZRP priekšvēlēšanu programmā par vides problēmām nav neviena vārda. Nezinu, ko domā Sprūdža kungs, jo mani nav piemeklējusi laime būt ar viņu pazīstamam, tāpēc secinājumus izdaru no tā, ko izlasu presē. Un šie secinājumi nav īpaši pozitīvi (neiet bizness, parādi, iespējama apdrošināšanas izkrāpšana). Tas manī vieš bažas par to, kas notiks ministrijā. Iespējams, viņš mēģinās bīdīt savas biznesa intereses, jo ministrija atbild arī par IT lietām, un viņš ir IT biznesa pārstāvis. Var būt interešu konflikts,"  klāstīja ministrs, izsakot cerību, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) to visu pieskatīs.

Jau vēstīts, ka jaunajā valdībā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatā plānots apstiprināt Edmundu Sprūdžu. Par valdības apstiprināšana plānota otrdien.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas