Veikta pirmā aknu transplantācija Latvijā

Paula Stradiņa universitātes klīniskajā slimnīcā profesora Jāņa Gardovska vadībā piektdien veikta Latvijā pirmā aknu transplantācija, sestdien vēsta Latvijas Avīze.

"Operācija bija ļoti smaga, ilga desmit stundas un noritēja veiksmīgi," apstiprināja slimnīcas pārstāve Ieva Lapsa.

Viņa norādīja, ka par valstī pirmās aknu transplantācijas rezultātiem varēs spriest tikai pēc trim četrām dienām.

Plašāku pārskatu par šīs nozīmīgās operācijas gaitu un pacienta veselības stāvokli transplantologu komanda sola sniegt nākamnedēļ.

Lai gan pasaulē ik gadu veic ap 21 tūkstoti aknu transplantācijas operāciju, Latvija līdz šim bija vienīgā Eiropas Savienības valsts, kur tās nav notikušas, jo aknu pārstādīšana ir viena no vissarežģītākajām un visdārgākajām operācijām. Tā vidēji izmaksā ap 200 tūkstošiem eiro jeb 140 tūkstošiem latu. Kopš 2007.gada valsts šādas operācijas ārzemēs apmaksā tikai bērniem. Piemēram, pērn septembrī Hamburgā aknu transplantācija tika veikta piecgadīgai smilteniecei, kura bija saindējusies, ēdot baltās mušmires.

Aknu transplantācija ir vienīgā ārstēšanas metode pacientiem ar smagām aknu slimībām. Biežākais iemesls, kādēļ aknas atsakās darboties, ir aknu mazspēja, ciroze, kā arī ļaundabīgi aknu audzēji.

Pirmo sekmīgo aknu pārstādīšanas operāciju veica 1967.gadā ASV. Kopš 1998.gada iespējama arī daļēja aknu pārstādīšana no dzīva donora.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas