Vasarāju raža būs laba; problēmas rada kaitēkļi

Pateicoties labajiem meteoroloģiskajiem apstākļiem maijā un jūnijā, šajā sezonā gaidāma vidēji laba vasarāju raža. Tomēr izņēmums ir vasaras rapsis, kam nozīmīgus kaitējumus nodara kaitēkļi, atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs agronoms Oskars Balodis.

"Par spīti garajai ziemai, kas aizkavēja sēju, vasarāju ražu prognozējam vidēji labu. Tā varētu būt tāda pati kā citus gadus. Sarežģīta situācija veidojas vasaras rapša laukos, ko daudzviet posta kaitēkļi - krustziežu spīduļi. Kaitēkļu dēļ vasaras rapša raža tiek plānota vidēji 1,5 tonnu apjomā no hektāra ierasto vidēji divu tonnu vietā," sacīja Balodis.

Viņš arī sacīja, ka netiekot galā ar kaitēkļiem, viens otrs zemnieks atzīstot - nākamo sezonu vasaras rapsi vairs neaudzēs.

Pārējie vasaras graudaugu kultūraugi attīstās labi. Pateicoties pietiekamajam mitrumam maijā, labi sacerojuši mieži un kvieši. Vārpu un graudu skaits ir atbilstošs labas ražas veidošanai. LLKC prognozes liecina, ka vasaras kviešu vidējā raža varētu būt 3,1 tonna, bet vasaras miežu - 2,7 tonnas no hektāra. Tas ir atbilstoši iepriekšējo gadu vidējiem rādītājiem.

Nedaudz mazāka vidējā raža tiek prognozēta Latgales reģionā, kur daudzviet bija izteikts mitruma deficīts, šeit prognozētā raža vasaras kviešiem ir 2,6 tonnas un miežiem - 2,2 tonnas no hektāra.

Auzu sējumi visos reģionos izskatās līdzīgi labi attīstīti - skarās ir pietiekami daudz graudu, tādēļ LLKC prognozētā raža šim kultūraugam ir vidēji 2,2 tonnas.

Griķu ražu patlaban vēl grūti prognozēt, jo šim kultūraugam sēja notika vēlu. Atliek cerēt, ka laika apstākļi vasarā būs labvēlīgi griķu sējumu tālākai attīstībai, norādīja agronoms.

Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

Kā ziņots, pagājušajā sezonā pirmo reizi Latvijas vēsturē iegūtā graudu kopējā raža sasniedza 2,1 miljonu tonnu, iepriekšējā gada rādītājus pārsniedzot par 50,5% jeb 712 500 tonnām. Savukārt graudaugu ražība pieauga līdz 37 centneriem no viena hektāra.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju ziemāju sējumu platības 2012.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieaugušas par 67 800 hektāriem jeb 27,9%, tai skaitā ziemas kviešu - par 57 100 hektāriem jeb 28,4%, rudzu - par 8600 hektāriem jeb 30,7%. Pagājušajā gadā pirmo reizi Latvijas vēsturē iegūtā graudu kopējā raža sasniedza 2,1 miljonu tonnu, iepriekšējā gada rādītājus pārsniedzot par 50,5% jeb 712 500 tonnām. Savukārt graudaugu ražība pieauga līdz 37 centneriem no viena hektāra.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas