Valsts pārvalde paliek bez darbiniekiem; aizvilina ar simts latiem uz papīra

Iepriekš tās bija mazas tērcītes, taču nu jau pārvērtušās par krietni lielākām straumēm. Darbinieku aizplūšana no ministrijām ir uzņēmusi apgriezienus, un nekas neliecina, ka tā varētu apsīkt, vēsta laikraksts Diena.

Speciālisti nenoliedz - ir pamats bažām, ka valsts pārvaldē var rasties nopietni robi. Ja ātri netiks rasts risinājums, kā apturēt aizejošo darbinieku straumi, esot apdraudēta iespēja kvalitatīvi īstenot gaidāmo Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības (ES) Padomē.

Politiķi un eksperti publiski ir minējuši mērķi - Latvijā nepieciešama maza un profesionāla valsts pārvalde, norāda izdevums. «Maza tā ir,» uzskata Valsts kancelejas (VK) Stratēģiskās analīzes departamenta vadītāja Eva Upīte. Bet vai profesionāla? Tas ir sāpīgāks jautājums, jo pašlaik notiekot kurss pretējā virzienā. Agrāk par darbavietas maiņu izšķīrušies zemāk kvalificēti darbinieki, bet tagad aizejot speciālisti, kuri valsts pārvaldē strādājuši jau gadiem. Teju piektdaļa no aizgājušajiem darbiniekiem esot vadītāji.

Vairākas iestādes uzsver, ka aiziet tieši «institucionālā atmiņa», cilvēki, kas uzkrājuši pieredzi. Turklāt neesot ko pieņemt vietā - konkursos uz vakancēm piesakoties neatbilstoši kvalificēti cilvēki, daudzi konkursi beidzoties bez rezultāta.

Ministriju dati liecina, ka līdz oktobra vidum visvairāk uzteikumu saņēmusi Izglītības un zinātnes, Finanšu, Tieslietu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības un Kultūras ministrija. Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis stāstījis, ka uzteikumu plūsma nemazinās. Piemēram, pēdējā mēneša laikā uz FM personāldaļas galda nogūluši septiņi atlūgumi. FM izceļas ar to, ka no darba ministrijā aiziet daudzi vadītāji - privātais sektors, piemēram, bankas, apdrošināšanas kompānijas, uzņēmumi, šiem cilvēkiem varot piedāvāt labāku atalgojumu un mazāku darba apjomu.

Tieši alga un noslodze ir Dienai biežāk minētie iemesli, kāpēc darbinieki aiziet no ministrijām. E. Upīte stāstījusi, ka ministriju darbinieki ir gatavi pāriet strādāt uz privāto sektoru vidēji par 100 latiem lielākas algas uz papīra dēļ. Vadošo darbinieku gadījumā šīs summas gan var būt krietni lielākas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas