Valstī izsludinās ārkārtas situāciju

Krīzes vadības padome vienojusies lūgt valdību izsludināt ārkārtas situāciju valstī, ceturtdien pēc padomes sēdes žurnālistus informēja premjerministrs Valdis Dombrovskis (''Vienotība'', JL). Valdība par ārkārtas situācijas izsludināšanu lems īpaši sasauktā sēdē ceturtdien pulksten 16, raksta portāls "Ir.lv".

Pats ārkārtas situācijas izsludināšanas fakts situāciju neuzlabošot, darbu temps īpaši nemainīsies, tomēr tas palīdzēs risināt juridiskus jautājumus, uzskata padomes dalībnieki. Tas nozīmē, ka atbildīgie dienesti varēs bez īpašas saskaņošanas novērst avārijas situācijas, nebaidoties sabojāt privātīpašumu.

Kā skaidroja premjers, atbildīgie dienesti šobrīd strādā ar pilnu jaudu, taču tuvāko dienu laika prognozes nav Latvijai labvēlīgas – gaidāms lietus un sniegs, kas varētu sekmēt vēl lielāku koku gāšanos, tāpēc padome nolēma ieteikt valdībai izsludināt valstī ārkārtas situāciju. “Vieni koki tiek nocirsti, citi turpina gāzties, un šeit būs vajadzīga plašāka mežistrādātāju iesaiste,” sacīja Dombrovskis.

“Pats ārkārtas situācijas izsludināšanas fakts nekādā veidā nepaātrinās šos darbus, jo tie resursi, kas no “Latvenergo” un valsts institūciju puses ir iesaistīti, no tā nepalielināsies. Ārkārtas situācija ir vairāk dēļ juridiskiem aspektiem saistībā ar plānoto koku izciršanu un iepirkumiem,'' skaidroja valdības vadītājs. Uz jautājumu, vai valsts kompensēs zaudējumus, kas radīsies mežu īpašniekiem, premjers norādīja, ka šis ir viens no iemesliem, kādēļ pieņemts lēmums izsludināt ārkārtas situāciju. “Kokmateriāls jau nekur nepazudīs,” sacīja Dombrovskis.

Savukārt "Latvenergo" vadītājs Āris Žīgurs sacīja, ka šobrīd reģionos strādā ap 1000 cilvēku. Ārpus iztīrītajām joslām atrodas apledojis mežs, koki ir pārklāti ar ledu, tie gāžas uz elektrolīnijām. “Mēs, pa druskai izcērtot kokus, esam iekļuvuši tādās kā dzirnavās – cik koku šodien iztīrām, tik nākošajā dienā iekrīt stigā,” stāstīja Žīgurs. “Cilvēki strādā praktiski jau otro nedēļu bez atpūtas, mežā, aukstumā, drēbes ir slapjas, saplīsušas. Šādā stilā turpinot, mums nāksies ļoti ilgi darboties, un ir parādījusies nepieciešamība nocirst kokus plašākā joslā, nekā to nosaka izsargjoslu likums. Tiesa, aizsargjoslu likums mums atļauj cirst kokus arī ārpus stigas, ja tie apdraud elektrolīnijas. Šobrīd šis apdraudējums ir masveidīgs,” sacīja energouzņēmuma vadītājs.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs Aldis Lieljuksis žurnālistiem sacīja, ka ārkārtas situācijā pašvaldības varēs lūgt palīdzību, tajā skaitā ģeneratorus, krīzes centram, zvanot pa tālruni 112.

Ārkārtas situāciju pašvaldības teritorijā ceturtdien jau izsludinājusi Rēzeknes novada dome, Latvijas Radio informēja domes vadītājs Monvīds Švarcs. Faktiski gan atbildīgie dienesti šajā novadā strādājot ārkārtas režīmā jau kopš pērnā gada Ziemassvētkiem, kad šeit sniega un atkalas dēļ masveidā pārtrūka elektroapgāde. Joprojām rit avāriju novēršana, pašvaldības ceļi ir iztīrīti, stāsta Švarcs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas