Valdība piešķir papildus 6,15 miljonus latu veselības aprūpei

Valdība otrdien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) lūgumu piešķirt papildus 6,15 miljonus latu veselības aprūpei.

Valdība otrdien, pieņemot zināšanai VM informatīvo ziņojumu par finanšu situāciju veselības aprūpē, nolēma, ka Finanšu ministrija (FM) pārdalīs finansējumu no FM budžeta parāda vadības apakšprogrammas uz VM budžetu. Tam gan vēl vajadzīgs Saeimas Budžeta un finanšu komisijas atbalsts.

Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš valdību informēja, ka tuvākajā laikā VM virzīs skatīšanai valdībā jautājumu vēl par 685 tūkstošu latu novirzīšanu lokālajām slimnīcām.

Saskaņā ar VM informatīvo ziņojumu lielāko daļu no valdības piešķirtās summas – 2 548 594 latus – paredzēts novirzīt daudzprofilu neatliekamās palīdzības stacionāriem pakalpojumu tālākai restrukturizācijai, sedzot izdevumus par dienas stacionāros un mājas aprūpē sniegtajiem plānveida un neatliekamajiem pakalpojumiem. Vēl pirms nedēļas VM rosināja šo summu novirzīt tikai samaksai par dienas stacionāros sniegtajiem pakalpojumiem.

Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto medikamentu un materiālu iegādes kompensācijai iecerēts piešķirt 2 306 245 latus.

Vēl nepilnu miljonu (953 663 latus) plānots piešķirt centralizēti iepērkamo vakcīnu un peritoneālās dialīzes (nieru aizstājējterapijas) ārstniecības līdzekļu iegādes kompensācijai.

Valsts asinsdonoru centram (VADC), lai nodrošinātu asins, asins komponentu sagatavošanu un plazmas preparātu iepirkumu līdz gada beigām, atvēlēti 320 000 latu, bet pacientu iemaksas kompensācijai par atbrīvotajām iedzīvotāju kategorijām – 25 328 lati.

Ministrija paskaidro, ka sekundāro ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā dienas stacionāros šogad izveidojies 2 548 594 latu deficīts, pārsniedzot pakalpojumu plānu par 24%. Par 25 328 latiem jeb 9% pārsniegts arī valsts apmaksāto pacientu iemaksu plāns par no pacienta iemaksas atbrīvotajām iedzīvotāju kategorijām.

Ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo kompensējamo medikamentu apmaksai, pēc ministrijas aprēķiniem, līdz gada beigām kopumā būs nepieciešami 76 562 915 latu, veidojot 2 306 245 latu deficītu.

Vakcīnu un peritoneālās dialīzes ārstniecības līdzekļu iegādes kompensācijai pirmajā pusgadā izveidojies 1 053 663 latu deficīts, par 15,5% pārsniedzot gada plānu. No šā deficīta VM plāno uz valsts pārvaldes iestāžu rēķina kompensēt 100 000 latu, līdz ar to šim nolūkam nepieciešams papildu finansējums 953 663 latu apmērā.

Savukārt, analizējot nepieciešamību valstī pēc asins komponentiem, plazmas preparātiem un optimizējot izdevumus pamatfunkciju izpildei, VADC joprojām ir nepieciešams papildu finansējums 2011.gadā 320 000 latu apmērā, lai nodrošinātu asins dienesta darbību šā gada otrajā pusē.

VM arī norāda, ka, neskatoties uz sociālās drošības tīklā pieejamiem resursiem, pacientiem arvien grūtāk apmaksāt ārstniecības iestāžu rēķinus, lai samazinātu slimību ielaistību, dažādu komplikāciju rašanos, neatliekamās ārstēšanās izmaksas un pacientu plūsmu slimnīcās, tādēļ Veselības ministrijai būtu nepieciešami papildu deviņi miljoni latu 2011.gadā, vienā ceturksnī – 5,24 miljoni latu, lai samazinātu pacientu iemaksu apmēru par 50% (izņemot pacienta iemaksu par ģimenes ārsta apmeklējumu Ls 1,00 un ģimenes ārsta mājas vizīti – Ls 2,00), kā arī 3,76 miljoni latu, lai kompensētu valsts nesegto zāļu cenas daļu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas