Vāc līdzekļus, lai izdotu grāmatu bērniem par celiakiju

Biedrība "Dzīve bez glutēna" portālā Ziedot.lv uzsākusi līdzekļu vākšanu projektā "Dāvināsim bērniem pasaku", lai izdotu grāmatu par celiakiju. Pavisam nepieciešami 1380 latu.

Latvijā 1,5 tūkstošiem bērnu vecumā no 2 līdz 18 gadiem ir uzstādīta diagnoze – celiakija. Celiakija ir hroniska gremošanas sistēmas disfunkcija un glutēna nepanesamība. Glutēns ir rudzu, kviešu un miežu proteīni graudaugos. Ēdienkartē to izmanto dabiskajā formā (graudi – piemēram, kvieši un rudzi, maizes cepšanai), gan arī kā piedevu ēdienu ražošanas procesos, jo glutēns ir laba saistviela. Celiakija ir slimība, kas izpaužas kā zarnu iekaisums, uzturā lietojot glutēnu saturošus produktus.

Izvairīšanās no maizes un citu miltu produktu ēšanas izslēdz šādu bērnu un viņa ģimeni no sociālās dzīves - nav iespējams ēst ārpus mājām vai arī ciemos jānes sava pārtika. Pat miligrams glutēna var izsaukt autoimūno reakciju, kuras rezultātā zarnu bārkstiņas atkal sāks atrofēties. Lai lieko reizi nekārdinātu bērnu ar aizliegtajiem gardumiem, vecāki nekad neies kopā ar viņu konditorejā vai kafejnīcā, kur pagatavotais stipri smaržo.

Šie bērni dzīvo zem mūžīgā aizlieguma ēst desmitiem ikdienas produktu. Viņi to slēpj, jo baidās ne tikai par to runāt, bet arī no tā ka viņus vienaudži izsmies un nesapratīs, neaicinās uz draugu, klasesbiedru organizētajiem saviesīgiem pasākumiem, Ziemassvētku pasākumiem, dzimšanas dienām. Viņus neaicina, lai nebūtu problēmu ar viņa ēdināšanu.

Lai palīdzētu šiem bērniem izprast šīs slimības būtību un nopietnību, pieņemt to, ka tas ir uz mūžu, kā arī veicināt šo bērnu pašapziņu, saskaroties ar citiem bērniem, ir rādīta pasaka "Planētas Celiakija noslēpums" , kur galvenie varoņi Toms un Maksis iepazīstina bērnus ar viņu slimību viņiem saprotamā veidā. Pasakas mērķis ir sniegt atbalstu un mierinājumu bērnam, kas bieži jūtas atstumts savas slimības dēļ.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas