Tuvāko dienu laikā valsts augstākās amatpersonas izplatīs paziņojumu par valodu 2

Tuvāko dienu laikā medijiem tikšot izplatīts valsts augstāko amatpersonu parakstīts Latvijas iedzīvotājiem – latviešiem un krieviem – adresēts paziņojums, šādi reaģējot uz pieaugošo politisko spriedzi, kas radusies parakstu vākšanas par krievu kā otras valsts valodas dēļ, trešdien vēsta laikraksts "Diena".

Plānots, ka paziņojumu varētu parakstīt Saeimas  priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa  ("Vienotība"), Ministru prezidents Valdis Dombrovskis  ("Vienotība") un, visticamāk, arī Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Kā laikrakstam norādīja Āboltiņa, augstāko valsts amatpersonu paziņojumā tiks uzsvērts, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, tomēr tas būšot vērsts gan uz latviešiem, gan krieviem. Doma radusies Āboltiņai un Dombrovskim, tomēr abi politiķi aicinās zem paziņojuma parakstīties arī Valsts prezidentu Andri Bērziņam, kurš vēl otrdien atradās vizītē pie Latvijas karavīriem Afganistānā.

"Paziņojums būs vērsts uz abām pusēm, jo "Saskaņas centra" politika šobrīd uz to nav orientēta," sacīja Āboltiņa.

"Dienas"  uzrunātie eksperti gan apšauba, vai šādi politiķu rakstīti paziņojumi kaut ko spēs mainīt.

Politologs Ivars Ījabs apšauba, vai Āboltiņas un Dombrovska mēģinājumi samierināt abas puses kaut ko īpaši spētu grozīt, jo gan Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!-TB/LNNK", gan Saskaņas centrs (SC) savās prasībās ir diezgan kategoriskas, turklāt ļoti rūpīgi ir piestrādājušas pie tā, lai nekāda nacionālā saskaņa Latvijā nebūtu iespējama.

Jau vēstīts, ka SC otrdien izplatījis paziņojumu, kurā teikts, ka par referenduma rīkošanu parakstījušies vairāki SC mēri un pašvaldību deputāti, savukārt VL-TB/LNNK līderis Raivis Dzintars  paziņojis, ka viņa partija gatavo grozījumus Satversmē, kas noteiktu, ka pants par latviešu kā vienīgo valsts valodu ir negrozāms.

"Vienīgais, uz ko mums visiem ir jācer, ka visa šī te politiskā histērija, kas tur iet pa augšu, neatstās iespaidu uz cilvēku savstarpējām attiecībām ikdienas līmenī," laikrakstam sacīja Ījabs.

Viņam piekrīt arī   Latvijas Universitātes  Sociālo un politisko pētījumu institūta direktors   Nils Muižnieks, kurš uzsvēra, ka abas puses samierināt būtu diezgan grūti, jo šobrīd partiju starpā notiek spēlītes par uzmanības piesaistīšanu.

"Man ir grūti iedomāties, ka līderi varētu kaut kā būtiski ietekmēt pozīcijas vienā vai otrā pusē ar kādu paziņojumu. Valstij ir jāsaka skaidri un gaiši, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda un mēs to atbalstīsim un veicināsim, un vienlaikus cienīsim arī mazākumtautību valodas. Tomēr baidos, ka šādi paziņojumi no kāda politiķa neko īpašu nelīdzētu," pieļāva Muižnieks.

Vēl līdz mēneša beigām norisinās  parakstu  vākšana par Satversmes grozījumiem, lai krievu valodai noteiktu valsts valodas statusu. Par minēto iniciatīvu pagājušajā nedēļā parakstījās arī Rīgas mērs Nils Ušakovs, lai gan viņa partija "Saskaņas centrs" iepriekš norobežojās no parakstu  vākšanas.

Lai biedrības "Dzimtā valoda" rosinātie Satversmes grozījumi par valsts valodas statusu arī krievu valodai, ne tikai latviešu valodai nonāktu Saeimā, jāsavāc 154 379 vēlētāju paraksti. Pirmajās divās parakstu  vākšanas nedēļās gan par iniciatīvu bija parakstījušies gandrīz 40 tūkstoši pilsoņu.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

mika

pretīgas tās spēlītes... vairs jau nezina, pie kādiem paņēmieniem ķerties, tagad jau valstiskums uz spēls likts.

pirms 9 gadiem, 2011.11.16 12:40

welcome

pamodušies beidzot... I ne 20 gadi nepagāja

pirms 9 gadiem, 2011.11.16 12:21

Latvijas ziņas