Turpmāk Fastum gels u.c. ketoprofēnu saturošie gēli - tikai pret recepti

Sākot ar 1. februāri, pretsāpju un pretiekaisuma gēli, kas satur ketoprofēnu, būs recepšu zāles. Šāds lēmums pieņemts, lai novērstu ādas reakcijas, kas var rasties, ultravioletam starojumam (saules gaismai un starojumam solārijā) pakļaujot ādas apvidus, uz kuriem uzklāti ketoprofēna gēli. Dati liecina, ka dažkārt ādas reakcijas var izpausties smagi, radot nopietnus veselības traucējumus.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) sadarbībā ar ketoprofēna gēlu ražotājiem lēmumu par zāļu izsniegšanas kārtības maiņu pieņēmusi pacientu drošības dēļ, lai veicinātu stingru zāļu lietošanas noteikumu ievērošanu un pacientu uzraudzību.
Latvijā reģistrēti šādi ketoprofēna gēli: Begsan 25 mg/g gels, Fastum 2,5 % gels, Ketonal 25 mg/g gels, Ketoprofen Sopharma 25 mg/g gels, Profenid 25 mg/g gels un Spinax 25 mg/g gels.

Gēlus nedrīkst lietot personas, kurām iepriekš bijušas ādas reakcijas un pastiprinātas jutības reakcijas (piemēram, astmas simptomi, alerģisks deguna gļotādas iekaisums) saistībā ar ketoprofēna, tiaprofēnskābes, acetilsalicilskābes, fenofibrāta, ultravioleto staru blokatoru (it sevišķi oktokrilēnu saturošu) vai smaržvielu lietošanu.

Ārīgi lietojamo ketoprofēna preparātu lietošanas laikā un 2 nedēļas pēc tam ārstētie ādas apvidi jāsargā no tiešas saules gaismas (arī mākoņainā laikā), kā arī nedrīkst sauļoties solārijā. Pēc gēla uzklāšanas rūpīgi jānomazgā rokas. Ketoprofēna gēlu nedrīkst uzklāt zem noslēdzoša pārsēja. Zāles nedrīkst lietot ilgāk par vienu nedēļu.

Ja tomēr zāļu lietošanas laikā rodas jebkādas ādas reakcijas, to vidū reakcijas pēc gēla vienlaicīgas lietošanas ar kosmētikas un higiēnas līdzekļiem, kuru sastāvā ir oktokrilēns, nekavējoties jāpārtrauc zāļu lietošana un jāvēršas pie ārsta.

Mājaslapā www.zva.gov.lv pieejama aktuāla un neatkarīga informācija par zāļu drošuma jautājumiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas