Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Traumu var gūt pat no šampanieša korķa

Katastrofu medicīnas centrs (KMC) aicina iedzīvotājus apdomīgi rīkoties ar pirotehniku un šampanieša pudelēm, vēstī KMC sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Pēkšēna. KMC aicina iedzīvotājus aizvadīt svētkus, domājot gan par savu, gan par apkārtējo veselību, un nekādā gadījumā bez uzraudzības neatstāt bērnus.

Īpaši apdomīgi jārīkojas ar pirotehniku, kā arī šampanieša pudeles jāatver uzmanīgi, lai izvairītos no smagām acu traumām. Lielākā daļa traumu svētkos rodas pēc alkohola lietošanas, tādēļ arī šajā ziņā ir vērts rast citus veidus patiesas svētku sajūtas radīšanai.
KMC direktors Mārtiņš Šics vērš uzmanību uz vairākām būtiskām lietām. Pirmkārt, Jaungada salūtam paredzētās raķetes un petardes vajadzētu iegādāties tikai licencētās tirdzniecības vietās. Tirgū vai uz ielas stūra nopirkta lēta pirotehnika tikai sākotnēji var šķist droša - ārsti saskārušies ar gadījumiem, ka šādas pirotehnikas lietotāji ir guvuši smagas un nepatīkamas traumas, līdz ar to salūts sagādās nevis prieku un sajūsmu, bet gan raizes par veselībai nodarīto varbūt pat neatgriezenisko kaitējumu.
Tāpat Šics iesaka raķetes un citas svētku pirotehnikas izstrādājumus nekādā gadījumā nedot bērniem un iedzērušiem pieaugušajiem svinētājiem, jo tieši viņi visbiežāk cieš šādos nelaimes gadījumos. Kā atzīst KMC direktors, par laimi, katru gadu samazinās traumas, kas gūtas, lietojot pašdarinātos pirotehniskos izstrādājumus. Par to jāpateicas stingrākām prasībām tirdzniecībā, nepieļaujot "brāķa" pirotehnikas pārdošanu, kā arī speciālistu brīdinājumiem un pirotehnikas pareizas lietošanas demonstrējumiem.
Pirms gadumijas visus acu ārstus un mediķus satrauc arī cita veida salūti, ko rada šampanieša pudeļu korķi. Tie pēc neveiksmīgi attaisītas pudeles mēdz savainot svētku viesus, radot smagas acu traumas. Gadu no gada mediķiem nākas saskarties ar gadījumiem, kad pudeles korķis ar lielu spēku triecas kādam acī, radot dažādas smagas traumas - acs ābola plīsumus un citas smagas komplikācijas. Šics brīdina, ka vēl traģiskāki ir gadījumi, kad slinkuma dēļ svinētāji pudeles korķi neatbrīvo no drāšu sietiņa. Ja šāds korķis nonāk sejā, jārēķinās ar dziļiem skrāpējumiem un vēl smagākiem acu bojājumiem.
Tāpat ieteicams atvēršanai paredzēto šampanieša pudeli nevērst pret griestu lampām - ārstu praksē ir bijuši gadījumi, kad korķis tās sasit un lejā krītošās stikla lauskas, trāpot acīs, nopietni var savainot Jaunā gada sagaidītājus. Lai Jaungada nakts paietu jautri svinētājiem un mierīgi ārstiem, Šics iesaka pirms šampanieša pudeles attaisīšanas rūpīgi apsvērt, uz kuru pusi korķi šaut. Ieteicams pudeli notēmēt pret kādu tukšāku un attālāku telpas stūri. Tomēr speciālisti uzsver, ka vispareizāk būtu tradicionālo pusnakts salūtu veikt, šampanieša korķi paturot rokā, kā to prasmīgi dara restorānu darbinieki.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas