Toksikoloģijas centrā šogad ārstējušies 11 sēņu upuri, smagāk cietušie slimnīcā pavadījuši divas nedēļas

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā šogad pēc saindēšanās ar sēnēm ārstējušies 11 pacienti, aģentūrai BNS pastāstīja slimnīcas pārstāve Dace Kārkliņa.

Divi pacienti bija ēduši īpaši indīgas sēnes – zaļās vai baltās mušmires. Abi pēc aptuveni divu nedēļu ārstēšanās Toksikoloģijas un sepses klīnikā izrakstīti un var turpināt ārstēšanos ambulatori.

Mediķi uzskata, ka abiem pacientiem nozīmīgu un paliekošu problēmas veselībai nebūs. Klīnikā pacientiem sniegta nepieciešamā palīdzība, novēršot aknu un nieru bojājumus, ko izraisīja zaļajās un baltajās mušmirēs esošais anatoksīns, kā arī atjaunojot šo orgānu darbību.

Pārējos gadījumos pacienti uzturā bija lietojuši mazāk indīgas sēnes vai nepareizi apstrādātas sēnes. Līdz ar to veselības traucējumi nebija būtiski, un pacienti pēc palīdzības saņemšanas klīnikā varēja doties mājās.

Pagaidām mediķi šogad snieguši palīdzību mazākam skaitam sēņu upuru nekā iepriekšējos gados. Pērn pēc saindēšanās ar sēnēm Toksikoloģijas un sepses klīnikā pēc mediķu palīdzības vērsās 28 cilvēki, 2009.gadā – 26, 2008.gadā – 22, 2007.gadā – 29, 2006.gadā – 29, 2005.gadā – 19, 2004.gadā – 25, 2003.gadā – 35, 2002.gadā – 3, 2001.gadā – 50, 2000.gadā – 34.

"Parasti tie pacienti, kas bija saindējušies ar sēnēm, sevi uzskatījuši par labiem sēņu pazinējiem un bijuši pārliecināti, ka kaut kas tāds ar viņiem nevar atgadīties. Tāpēc mediķi aicina sēņotājus uzturā lietot tikai tās sēnes, par kurām ir pilnīga pārliecība, ka tās ir ēdamas. Savukārt, ja rodas kaut vismazākās šaubas, labāk nepazīstamo sēni atstāt mežā," norādīja Kārkliņa.

Jau vēstīts, ka septembra sākumā Rīgas Austrumu slimnīcā pēc palīdzības vērsās sēņotāja, kura uzturā bija lietojusi īpaši indīgas sēnes – zaļās vai baltās mušmires. Dažas dienas vēlāk uz Toksikoloģijas un sepses klīniku tika pārvests vēl kāds sēņu upuris, kurš arī, iespējams, uzturā bija lietojis zaļās mušmires. Viņš ar ātro palīdzību tika pārvests no Vidzemes slimnīcas, jo viņa stāvoklis bija pasliktinājies.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas