Tiesībsargs: LM un pašvaldību neizdarības dēļ tiek apdraudētas sociālās aprūpes centros dzīvojošo cilvēku dzīvības

Labklājības ministrijas (LM) un pašvaldību neizdarības dēļ tiek apdraudētas sociālās aprūpes centros dzīvojošo cilvēku dzīvības, uzskata tiesībsargs Juris Jansons, vērtējot situāciju pansionātos, kur plaši izplatījusies Covid-19 infekcija.

Kā aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Liena Eisaka, kopš Covid-19 dēļ valstī noteikta ārkārtējā situācija, tiesībsargs seko līdzi notikumiem, kas saistīti ar personām, kas ilgstoši atrodas sociālās aprūpes centros.

Tiesībsargs uzskata, ka LM un pašvaldību neefektīvās sadarbības dēļ tiek pārkāptas personu tiesības uz veselību un dzīvību.

"Nav noslēpums, ka, sākoties otrajam Covid-19 vilnim, sociālās aprūpes centros dzīvības zaudējuši vairāki desmiti cilvēku, kas liecina par to, ka valstī nav efektīvi izstrādāta sociālās aizsardzības politika, kā arī netiek organizēta un koordinēta tās īstenošana," teikts Tiesībsarga biroja paziņojumā.

Tiesībsargs norāda, ka LM uzdevums ir kontrolēt sociālo pakalpojumu kvalitāti, taču arī pašvaldības ir atbildīgas par personu tiesību nodrošināšanu savās dibinātajās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. Pašvaldībām ir pienākums nekavējoties reaģēt un meklēt atbilstošus risinājumus gadījumos, kad saviem spēkiem vairs situāciju nespēj pārvaldīt. Savukārt valsts pienākums šādos gadījumos ir bez kavēšanās iesaistīties un rast atbilstošāko risinājumu cilvēku tiesību nodrošināšanai.

"Uzskatu, ka LM nav veikusi visas nepieciešamās darbības, lai nepieļautu masveida klientu un darbinieku saslimšanu un nāves gadījumus no Covid-19 izraisītās infekcijas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās," uzsvēris Jansons.

"Vienlaikus nākas secināt, ka arī ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas savlaicīgi nevēršas pēc atbalsta un pat noliedz savu nespēju nodrošināt klientiem pienācīgu aprūpi, kas noved pie nekontrolētas infekcijas izplatīšanās un arī pie daudzu klientu nāves gadījumiem," turpināja tiesībsargs.

14.janvārī tiesībsargs ir nosūtījis vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) ar aicinājumu aktualizēt jautājumu par nepieciešamajiem uzlabojumiem LM darbā attiecībā uz pienākumu kontrolēt sociālo pakalpojumu kvalitāti visās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.

Tiesībsargs aicina arī Latvijas Pašvaldību savienību regulāri apkopot un sniegt valdībai aktuālo informāciju par grūtībām, ar kādām saskaras pašvaldības, nodrošinot ilgstošo aprūpi institūcijās, lai rastu risinājumu kritiskās situācijas novēršanai sociālās aprūpes nozarē.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas