Studenti pieļauj plašas protesta akcijas

Latvijas Studentu apvienība (LSA) patlaban apspriež tālāku rīcību un ir gatava rīkot plašas protesta akcijas, piektdien laikrakstā "Neatkarīgā" atzīst apvienības prezidents Edvards Ratnieks.

"Tuvākajā laikā valdībai nāksies ar studentiem rēķināties. Ja tas nenotiks, no studentu puses ir gaidāmas pretreakcijas. Un tās noteikti vairs nebūs vienas dienas protesta akcijas," vēsta Ratnieks.

Viņš atkārtoti uzsver, ka valsts budžeta finansēto vietu skaits, ko patlaban paredzēts samazināt par aptuveni 10% jeb 600 vietām, ir robeža, ko politiķi nedrīkst pārkāpt. Turklāt valdības lēmums, viņaprāt, ir arī pretrunā ar izglītības un valsts nākotnei būtiskiem dokumentiem - pasākumu plānu par nepieciešamajām reformām augstākajā izglītībā un zinātnē un valdības deklarāciju, kas nosaka finansējuma pakāpenisku palielināšanu augstākajai izglītībai.

Jau vēstīts, ka izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks (Zaļo un zemnieku savienība) ceturtdien atzina - no 1.septembra pirmkursniekiem būs par apmēram 600 vietām jeb 10% valsts apmaksātu studiju vietu mazāk. Jau pērn budžeta vietu skaits augstskolās saruka par vairākiem simtiem. Izglītības nozarē divu gadu laikā valsts finansējums ir samazinājies kopumā par 260 miljoniem latu.

Savukārt Kultūras ministrija (KM), kuras pārraudzībā ir trīs mākslas augstskolas - Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas Kultūras akadēmija -, pagaidām nemin konkrētas jomas un budžeta vietu skaitu, ko līdz ar jaunajiem valsts budžeta konsolidācijas pasākumiem plānots samazināt, ziņo BNS. KM konkrētu atbildi sola piektdien pēc sarunām ar Finanšu ministriju.

Izglītības un zinātnes ministrijas dati liecina, ka visvairāk valsts apmaksātās studiju vietas 2011.gadā ir Rīgas Tehniskajai universitātei - vairāk nekā 7000 (visos studiju līmeņos), Latvijas Universitātei - 5600, Rīgas Stradiņa universitātei - gandrīz 3300, Latvijas Lauksaimniecības universitātei - 2700. Izvērtējot par studiju jomām, visvairāk budžeta vietas pērn bija piešķirtas inženierzinātnēm un tehnoloģijām - 4400, pedagogu izglītībai un izglītības zinātnei - 1800, humanitārajām zinātnēm - 1700. Savukārt transporta pakalpojumiem un civilai un militārai aizsardzībai nebija neviena budžeta vieta.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas