Štokenbergs: Pašvaldībām būtu pašām jānosaka NĪN likmes

Tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (Vienotība) atbalsta Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšlikumu dod tiesības pašvaldībām pašām noteikt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes ar likumu ierobežotā likmju "koridotā". Šādu viedokli ministrs izteicis intervijā laikrakstam Latvijas Avīze.

"Ikvienai pašvaldībai šis nodoklis būtībā kalpo triju mērķu sasniegšanai. Pirmais – lai tai būtu nauda ceļu tīrīšanai, skolu un bērnudārzu uzturēšanai utt. Otrais – lai savā teritorijā plānotu zemes un citu īpašumu lietderīgu izmantošanu. Trešais – lai nodrošinātu sociālo taisnīgumu, proti, ja jūsu kaimiņš dzīvo ievērojami lepnākā namā nekā jūs, tad viņam par šo īpašumu būtu jāmaksā lielāks nodoklis," skaidro ministrs.

Viņš norāda, ka situācija pašlaik ir gaužām muļķīga. "Finanšu ministrija noteikusi kaut kādas cilvēkiem nesaprotamas nodokļu likmes, no kurām nespēj atkāpties. Pašvaldības mēģina salāgot tās ar iedzīvotāju spējām maksāt, kaut arī reizē tām trūkst naudas daudzu likumos noteikto pienākumu izpildei. Savukārt valsts nespēj pārbaudīt, kā pašvaldības pilda attīstības plānus un tām uzliktos pienākumus. Tajā brīdī tiek pilnīgi aizmirsts gan tas, ko saucam par zemes lietderīgu izmantošanu jeb politiku, gan taisnīguma princips," norāda A.Štokenbergs. "Tāpēc es ierosinu ļaut pašvaldībām pašām noteikt minētās nodokļa likmes – atkarībā no tā, kādus konkrētus projektus noteiktā laikposmā tā gribētu īstenot."

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas