Sprūdžs pašreizējo teritoriālo sadalījumu salīdzina ar lupatu deķi; VARAM pašvaldībām piedāvās 100 000 latus 3

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP), šodien prezentējot izvērtējumu par Administratīvi teritoriālo reformu, pašreizējo teritoriālo iedalījumu dēvēja par lupatu deķi.

Salīdzinot iepriekšējo iedalījumu, kur bija aptuveni 500 pašvaldību, un pašreizējo iedalījumu ar 119 pašvaldībām, viņš norādīja, ka iepriekšējais iedalījums nodrošināja vienmērīgāku Latvijas sadalījumu. Savukārt pašreizējais vairāk atgādinot tādu kā lupatu deķi, nevis rakstainu segu.

"Ir jāskatās patiesībai acīs. Ne tik daudz ir jāmeklē vainīgie, bet gan risinājumi, kā līdz 2020.gadam izveidot izsvērtu loģisku administratīvi teritoriālo sadalījumu, kas būtu skaists," klātesošajiem teica ministrs. Viņš pauda, ka nojauš klātesošo prognozes, ko ministrs aicinās turpmāk darīt, proti, par tālākām reformām, kam, visticamāk, būs arī pretinieki.

"Tomēr ir jābeidz lupatu deķa raustīšana, kas jau tagad plīst pa visām vīlēm, un jāskatās patiesībai acīs, un jāpieņem drosmīgi lēmumi," aicināja ministrs. Viņš uzsvēra, ka pats no sevis nekas nemainīsies, un aicināja šodienas diskusiju uztvert kā pirmo soli turpmākajām pārmaiņām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojumā ir secināts, ka reformu dēļ ir izveidotas pēc iedzīvotāju skaita lielākas pašvaldības, kam ir lielākas budžeta un infrastruktūras iespējas, kā arī ir izveidotas lielākas pašvaldības, kuras sekmīgāk spēj piesaistīt privātās un publiskās investīcijas, tostarp arī Eiropas Savienības fondu finansējumu.

Vienlaicīgi gan saglabājas vairākas problēmas, ar kurām mazās pašvaldības cīnījušās arī pirms administratīvi teritoriālās reformas. Piemēram, daudzām mazajām pašvaldībām nodokļu ieņēmumi ir pārāk mazi, bet administratīvie izdevumi - pārāk lieli, iespējas piesaistīt investīcijas - nelielas. VARAM secinājusi, ka valstī joprojām ir 36 novadi ar iedzīvotāju skaitu, kas mazāks par 4000, kas ir trešā daļa no visiem novadiem.

Aicinot pašvaldības uz turpmāku administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu un brīvprātīgi apvienoties, VARAM piedāvās tām arī finansiālu atbalstu.

VARAM Reģionālās politikas departamenta vadītājs Raivis Bremšmits šodien, atskaitoties par Administratīvi teritoriālās reformas ieguvumiem un sarežģījumiem, informēja, ka viens no tālākajiem soļiem ir aicināt pašvaldības uz apvienošanos lielākās teritoriālajās vienībās.

Kā motivācija tam būs ministrijas piedāvātais finansiālais atbalsts - 100 000 latu. Viņš gan atzina, ka šī summa nav ļoti liela, taču tā vismaz segs apvienošanās izdevumus.

Uzskaitot ieguvumus, kādi bijuši pēc Administratīvi teritoriālās reformas, viņš klātesošajiem norādīja, ka pašvaldībām ir palielinājušās budžeta un infrastruktūras iespējas, ir plašāka pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem, nodrošināta efektīva pārvalde, kā arī ir lielākas iespējas piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu un investorus, kā arī pašvaldībās ir attīstījusies lielāka demokrātija.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

tad kādēļ vispār vajadzēja nolikvidēt rajonus- varēja nomainīt nosaukumus un būtu tas pats. laikam kādam atkal naudiņa jāpamazgā...

pirms 7 gadiem, 2013.03.04 22:21

Latvijas ziņas