Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šīns: Latvijā varētu bankrotēt 40 000 ģimeņu

Latvijā varētu bankrotēt aptuveni piektā daļa jeb 40 000 ģimeņu, kas ņēmušas hipotekāros kredītus, intervijā žurnālam "Lietišķā Diena" pieļāvis nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns.

Šīns intervijā norādījis, ka Amerikā gaida aptuveni 25 miljonu ģimeņu bankrotus, bet Latvijā "kārtīgi samaksāt par šīm izpriecām" varētu aptuveni piektā daļa no 200 000 ģimeņu, kas ņēmušas hipotekāros kredītus.

"Latio" vadītājs arī paudis viedokli, ka Latvija nevar atļauties šādu masveida bankrotēšanu. Pēc viņa domām, tas būtu daudz vairāk un sliktāk nekā denacionalizēto namu īrnieku izlikšana, turklāt skartu visu Latviju, ne tikai Rīgu. Tādēļ valdībai vajadzētu plānu, kā neļaut nekustamā īpašuma cenām nogāzties vēl vairāk, norādīja Šīns.

Uzņēmējs atzina, ka normāla, strādājoša Latvijas ģimene var atļauties maksāt par mājokli ne vairāk kā 500 latu par kvadrātmetru. Taču nesenajos "trakajos laikos" cilvēki bija spiesti maksāt 1300-1400 latu par kvadrātmetru.

"Vai mēs nogāžamies riktīgi lejā un mēģinām daudzos gados tikt atpakaļ, vai kaut kādām metodēm nepieļaut tik strauju cenu samazināšanos," norāda Šīns. "Saprotu, ka to nevar darīt uz budžeta rēķina, acīmredzot, speciālisti varētu ieteikt, ko darīt. Tas daudzas ģimenes izglābtu."

Šīns intervijā pieļauj, ka daļa šo [200 000] ģimeņu, [kas iesaistījušās hipotekārajā kreditēšanā], rēķinu maksās ar to, ka kādu laiku viņu saistības būs lielākas nekā īpašuma vērtība, ar to, ka bankas viņiem atņems īpašumus un viņi vēl paliks uz visu mūžu parādā. "Es sliecos domāt, ka Latvijā piektā daļa no minētajiem 200 000 kārtīgi samaksās par šīm izpriecām."

Viņš uzskata, ka Latvija nevar atļauties šādu masveida bankrotēšanu. "Mēs esam maza valstiņa, viens otru pazīstam, un es stipri šaubos, ka valdošā koalīcija to varēs no politiskā viedokļa pieļaut, vēlēšanas ir tuvu. Tas būtu daudz vairāk un sliktāk nekā denacionalizēto namu īrnieku izlikšana. Tas skartu ne tikai Rīgu, bet visu Latviju." Šīns norāda, ka jau tagad cenas no vēsturiskā maksimuma "nošļūkušas vismaz kādus 30%", tas jau ir zonā, kur baņķieriem būtu jāsāk atprasīt kredītus vai prasīt papildu nodrošinājumu. "Cerams, ka viņi jutīsies līdzvainīgi pie tā ārprāta, kas notika, ka viņi uzvedīsies labi un būs iecietīgi."

Vienlaikus viņš intervijā pauž viedokli, ka cena pēc minimuma sasniegšanas tūlīt neies uz augšu. "Neviens ekonomikas faktors šobrīd neļauj to darīt. Mēs piecus gadus esam uzdzīvojuši no tā, ka mums ir brīvlaists īpašumu tirgus, no tā, ka mums ir nenormāli daudz naudas. Tas bija vienīgais dzinējs ekonomikai, cita dzinēja nav. Mēs neko neražojam, nekādus pakalpojumus īsti pārdot nemākam. Faktiski lielākā daļa vērtības, kas šajā valstī tika pēdējos 4-5 gados pievienota, bija vienkārši burbuļa pūšana nekustamā īpašuma tirgū," uzskata "Latio" valdes priekšsēdētājs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas