Saulainajā laikā aicina ievērot piesardzību ar zālēm, kas var radīt pastiprinātu jutību pret gaismu

Iestājoties siltam un saulainam laikam, iedzīvotājiem jābūt piesardzīgiem, lietojot zāles, kas var radīt pastiprinātu jutību pret gaismu, informē Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Sanita Skaidrā.

Gaismjutība jeb fotosensitivitāte ir pastiprināta jutība pret gaismu (ultravioleto starojumu) zāļu ietekmē. Tā var izpausties ar ādas izsitumiem, iekaisumu vai smagākos gadījumos – ar apdegumu, biežāk uz sejas, kakla, rokām, apakšstilbiem.

Gaismjutību var izraisīt gan zāļu lokāla (piemēram, ziedes, geli), gan sistēmiska (tabletes, injekcijas) lietošana.

"Pacienti var pat nenojaust, ka izsitumi vai apdegumi saistāmi ar lietoto medikamentu un ir gaismas ietekmē radusies reakcija. Ne vienmēr nepieciešama spilgta saules gaisma, lai rastos fotosensitīvas reakcijas," norāda Skaidrā.

Svarīgākais gaismjutības ārstēšanā ir noteikt medikamentu, kas izraisījis gaismjutības reakcijas, un, ja iespējams, izvairīties no tā. Ja pacienta veselības stāvoklis neļauj atteikties no gaismjutību izraisošām zālēm un ja nav iespējams pielāgot analogus medikamentus, pacientam jāizvairās no tiešiem saules stariem, jāvalkā drēbes un galvassega, kas aizsargā no saules, kā arī jālieto aizsargkrēmi pret UV stariem. Noteikti nav pieļaujama patvaļīga šo zāļu lietošanas pārtraukšana.

ZVA arī aicina iedzīvotājus rūpīgi izlasīt zāļu lietošanas instrukciju, jo dažādām zālēm var būt atšķirīgi noteikumi, kā tās droši lietot saulainā laikā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas