Saeimas komisija atbalsta pašvaldību deputāta pilnvaru ierobežošanu kriminālvajāšanas gadījumā par smagu vai sevišķi smagu noziegumu

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šodien atbalstīja priekšlikumu ierobežot pašvaldību deputāta pilnvaras, ja pret viņu sākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu.

Komisijas atbalstītais priekšlikums Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā paredz: ja pret deputātu uzsākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, attiecīgais deputāts ar dienu, kad pašvaldībā saņemta procesa virzītāja informācija, zaudē tiesības piedalīties pašvaldības un tās komisiju un komiteju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās pašvaldība viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi.

Tāpat paredzēts, ka šādi ierobežojumi noteikti līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums. Plānots, ka pilnvaru ierobežošanas laikā deputāts saņems daļēju atalgojumu.

Komisija arī vienojas lūgt Tieslietu ministrijas, Ģenerālprokuratūras atzinumus.

Sēdes laikā izvērtās diskusijas par to, ka šis priekšlikums paredz "automātisku" pilnvaru ierobežošanu, un to, vai šāds risinājums ir atbalstāms. Deputāts Viktors Valainis sacīja, ka uz trešo lasījumu plāno iesniegt ierosinājumu, lai lēmuma pieņemšanā par pilnvaru ierobežošanu tiktu iesaistīta vēl kāda institūcija.

Kā ziņots, sākotnēji priekšlikumos grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā tiek rosināts noteikt, ka pašvaldības deputāta pilnvaras tiek apturētas, ja pret viņu sākts kriminālprocess. Abi šie priekšlikumi netika atbalstīti, un tika izveidots vēl viens priekšlikums, kas šodien guva komisijas atbalstu.

Sākotnēji Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumi šim likumprojektam paredzēja paplašināt regulējumu, kas attiecas uz deputāta pilnvaru apturēšanu un deputāta aizvietošanu uz laiku. VARAM rosināja noteikt, ka deputāta pilnvaras tiek apturētas, ja pret deputātu Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā uzsākts kriminālprocess.

Savukārt deputāte Lolita Čigāne (V) rosināja noteikt, ka deputāts zaudē tiesības piedalīties pašvaldības un tās komisiju un komiteju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās pašvaldība viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi, ja pret deputātu sākta kriminālvajāšana.

Jau ziņots, ka Saeima 21.martā konceptuāli atbalstīja grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kas paredz no tā izslēgt normu, ka deputāts savas pilnvaras realizē no darba brīvajā laikā. Vienlaikus likumā plānots saglabāt normu, ka darba devējs nevar aizliegt deputātam realizēt pilnvaras darba laikā. Likumprojekts arī paredz, ka gadījumā, ja pilnvaras nepieciešams realizēt darba laikā, deputātam par to būs laicīgi rakstveidā jāpaziņo darba devējam. Ja deputāts noteiktās pilnvaras realizēs darba laikā, darba algu par šo laika posmu viņam varēs nemaksāt.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas