Saeimas komisija atbalsta 4. maija un 21. augusta svētku pārdēvēšanu

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien konceptuāli virzībai Saeimā atbalstījusi izmaiņas likumā, paredzot mainīt 4.maija un 21.augusta svētku nosaukumus, aģentūru BNS informēja Saeimas Preses dienestā.

Komisija rosina 4.maija svētkus pārdēvēt par Neatkarības atjaunošanas dienu, bet 21.augusta svētkus - par Konstitucionālā likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieņemšanas dienu.

Pašlaik 4.maijs likumā noteikts kā Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas diena, bet 21.augusts - kā Konstitucionālā likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieņemšanas un Latvijas Republikas faktiskās neatkarības atjaunošanas diena.

Komisijas priekšsēdētājas biedrs Boriss Cilevičs ("Saskaņas centrs") piekritis, ka, mainot 4.maija svētku nosaukumu, dienai tiek piešķirta simboliska nozīme.

"Jauniešiem, kuri nav piedalījušies Latvijas Tautas frontē, ir grūti saprast šīs dienas būtību, tādēļ ir īpaši svarīgi nostiprināt šī datuma simbolisku nozīmi," teicis Cilevičs.

Atbalstu šai ierosmei paudusi arī kultūras ministre Sarmīte Ēlerte ("Vienotība"). "Nosaucot datumu īstajā vārdā, tas iegūst lielāku spēku. Pareizajos vārdos iezīmējot svarīgus datumus, tie iegulst nācijas apziņā," norādījusi ministri.

Sekojot Saeimas Juridiskā biroja aicinājumam Neatkarības deklarācijas pieņemšanu vērtēt loģiskā secībā un kopsakarībā ar citām Latvijai nozīmīgām dienām, komisija atbalstīja priekšlikumu pārdēvēt 21.augusta svētkus par Konstitucionālā likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieņemšanas dienu.

Komisija sagatavojusi likumprojektu iesniegšanai Saeimā ar aicinājumu pieņemt to pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas komisijā.

Jau vēstīts, ka iepriekšējā parlamenta sasaukumā likumprojekts par 4.maija svētku pārdēvēšanu tika atsaukts.

Ziņots arī, ka Valsts prezidents Valdis Zatlers pērn janvārī iesniedza Saeimā likumdošanas iniciatīvu, ierosinot grozīt likuma "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām" 1.pantu, aizstājot vārdus "Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas diena" ar vārdiem "Neatkarības atjaunošanas diena", nosakot, ka svētku diena 4.maijs ir Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas