Saeimas Juridiskais birojs: Kravcova izslēgšanai ir legāls pamats un tā ir iespējama

Nacionālā apvienības Visu Latvijai-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) lēmuprojektam par latviski nerunājošā deputāta Valērija Kravcova (SC) izslēgšanu no Saeimas sastāva ir likumīgs pamats, uzskata Saeimas Juridiskais birojs.

Jau vēstījām, ka VL-TB/LNNK gatavojas iesniegt parlamentā lēmumprojektu par deputāta V. Kravcova izslēgšanu no parlamenta viņa valsts valodas neatbilstošo zināšanu dēļ.

Atbildi uz jautājumu, kā deputāts V. Kravcovs vērtē nacionālās apvienības ieceri viņu izmest no parlamenta no paša deputāta neizdevās iegūt. Savukārt viņa palīdze Vera Griņova īsi noteica: “Skaidrs, ka deputāts Kravcovs tādas muļķības nekomentēs,” un pārtrauca sarunu.

Nacionālās apvienības deputāts Raivis Dzintars stāsta, ka apvienība lēmuprojektam savākusi desmit deputātu parakstus. Parakstījusies visa apvienība un divi deputāti no Vienotības – Ingmārs Čaklais un Ingūna Rībena.

Nacionālā apvienība iecerējusi, ka lēmuprojektu par V. Kravcova izslēgšanu no Saeimas iesniegs prezidijā nākamajā plenārsēdē. Ja to atzīs par labu esam, tad lēmuprojektu novirzīs balsošanai Mandātu, Ētikas un iesniegumu komisijā, kas pozitīva balsojuma gadījumā šo lēmuprojektu nodos galīgai izlemšanai Saeimai, un ja Saeimas deputātu vairākums nolems, tad V. Kravcovam mandāts būs jānoliek. Viņa vietā stāsies nākamais SC deputāts, kas vēlēšanu rezultātos palicis aiz svītras.

SC deputāts Jānis Ādamsons nacionālo apvienību nodēvē par jauniem un nepieredzējušiem un iesaka palasīt Satversmi. “Šādā veidā deputātu nevar izslēgt. Tas nav pat balsojams jautājums. Es te saskatu mēģinājumu iepīt patriotismu un pievērst sev cilvēku uzmanību,” vērtē deputāts.

Pilnīgi pretējās domās ir Saeimas Juridiskā biroja vdītājs Gunārs Kusiņš: “Saeimas kārtības ruļļa 18.panta otrais punkts liecina, ka Saeima ir tiesīga šādu lēmumu  pieņemt.”

Minētajā pantā teikts: Deputātu ar Saeimas lēmumu var izslēgt no Saeimas sastāva, ja pēc viņa pilnvaru apstiprināšanas tiek konstatēts, ka viņš neprot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai.

“Pēc mūsu novērojumiem ir viens izcili kliedzošs gadījums - tas ir Kravcova kunga gadījums. Mēs esam pārliecināti, ka Kravcova kunga valsts valodas zināšanas nav tādas, lai viņš varētu kvalitatīvi veikt Saeimas deputāta darbu. Tāpēc mēs esam paredzējuši iesniegt lēmumprojektu par deputāta Kravcova izslēgšanu no Saeimas sastāva," tā R.Dzintars.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas