Saeima noraida ieceri par tautas vēlētu prezidentu

Saeima ceturtdien, divas reizes balsojot, noraidīja nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) sagatavotos grozījumus Satversmē un vairākus likumprojektus, kas paredzēja ļaut Valsts prezidentu vēlēt tautai.

VL-TB/LNNK bija sagatavojusi Valsts prezidenta vēlēšanu likumu un Valsts prezidenta atlaišanas kārtības likumu, kā arī Priekšvēlēšanu aģitācijas pirms Valsts prezidenta vēlēšanām un šo vēlēšanu finansēšanas likumu.

VL-TB/LNNK vēlējās, lai Satversmes 35. pantā tiktu ierakstīts, ka Valsts prezidents ir valsts galva. Valsts prezidents kalpo tautas labumam, ir nacionālās vienotības, valstiskās neatkarības, demokrātijas un tiesiskuma balsts.

Valsts prezidentu ievēlētu tauta uz pieciem gadiem vispārīgās, brīvās, vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās. Vēlēšanu kārtību noteiktu īpašs likums.

Tiesības izvirzīt Valsts prezidenta amata kandidātu, pēc VL-TB/LNNK domām, bija jādod 10 000 balsstiesīgu vēlētāju vai vismaz desmit Saeimas deputātiem.

Kandidāts, par kuru nobalsojusi vairāk nekā puse balsotāju, būtu uzskatāms par ievēlētu Valsts prezidenta amatā. Ja pirmajā balsošanas kārtā neviens no kandidātiem nesaņemtu šādu vairākumu, rīkojama otra vēlēšanu kārta, kurā piedalās divi kandidāti, kas pirmajā kārtā saņēmuši visvairāk balsu. Kandidāts, kurš otrajā balsošanas kārtā saņemtu visvairāk balsu, būtu uzskatāms par ievēlētu Valsts prezidenta amatā.

VL-TB/LNNK rosināja arī paplašināt Valsts prezidenta tiesības, nosakot, ka Valsts prezidents pārstāv valsti starptautiski, paraksta starptautiskos līgumus un nosūta tos Saeimai ratifikācijai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas