Saeima lems par Parādnieka priekšlikumu KNAB darbiniekus pārbaudīt ar melu detektoru

Saeima ceturtdien lems par Nacionālās apvienības deputātu priekšlikumu turpmāk Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbiniekus pakļaut poligrāfa ekspertīzei jeb melu detektoram, liecina parlamenta sēdes darba kārtība.

Iesniedzēji lūdz priekšlikumu nodot izskatīšanai Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā.

Grozījumus KNAB likumā ir iesnieguši Nacionālās apvienības deputāti Imants Parādnieks, Einārs Cilinskis, Dzintars Rasnačs, Gaidis Bērziņš un Inese Laizāne.

Deputāti lūdz likumā noteikt, ka par biroja amatpersonu var būt persona, kurai poligrāfa ekspertīzē nav konstatēti apstākļi, kas norāda uz personas atrašanos interešu konflikta situācijā, vai citi apstākļi, kas var radīt risku attiecībā uz amata pienākumu izpildi.

Šāda pārbaude arī būtu piemērojama biroja amatpersonām, kuras tiek pārceltas citā amatā.

Ekspertīžu veikšanas kārtība būtu jānosaka Ministru kabinetam, izstrādājot īpašus noteikumus, ierosinājuši tautas kalpi.

Deputāti atzīst, ka pašlaik Latvijā poligrāfa ekspertīzes tiek veiktas tikai ar personas brīvprātīgu piekrišanu, tomēr varot noteikt amatu kategorijas, kuru ieņemšanai obligāti jāveic poligrāfa ekspertīze.

"Ar poligrāfa ekspertīzi var noteikt, vai persona atbild patiesīgi vai arī melo attiecībā uz noteiktām darbībām vai situāciju, ar kuru pārbaudāmā persona var būt saistīta. Turklāt ar poligrāfu var noteikt, vai personai ir specifiskas zināšanas, kādas var būt tikai noteiktās darbībās vai notikumā tieši iesaistītām personām,” pamato deputāti.

Ar šādu ideju iepriekš klajā nāca Parādnieks, kurš uzsvēra, ka šādas pārbaudes, viņaprāt, nodrošinās uzticamību KNAB. Viņaprāt, melu detektora ekspertīze varētu veicināt savstarpēju uzticamību un palīdzētu atbrīvoties no tiem, kuriem nevar uzticēties.

"It sevišķi, balstoties uz to atgadījumu, kas pavisam nesen notika komisijas sēdē, kad viens biroja darbinieks apgalvo vienu, bet otrs apgalvo pilnīgi pretējo. Tātad ir skaidrs, ka viens no viņiem melo vai saka nepatiesību," pavēstīja Parādnieks, ar to acīmredzot domādams KNAB darbinieka Jura Juraša paziņojumu, ka Vilnītis viņam prasījis noklausīties politiķu telefonsarunas.

KNAB priekšnieks Normunds Vilnītis ieceri par poligrāfa ekspertīzes norīkošanu KNAB darbiniekiem atbalstīja.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas