Saeima galīgajā lasījumā lems par deputātu skaita samazināšanu mazajās pašvaldībās

Saeimas deputāti šodien, 14. februārī, otrajā un galīgajā lasījumā lems par grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, kas paredz no 13 uz deviņiem samazināt novada domē ievēlējamo deputātu skaitu pašvaldībās, kurās reģistrēto iedzīvotāju skaits ir līdz 5000.

Paredzēts, ka izmaiņas pašvaldību vēlēšanu likumā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc likuma izsludināšanas un attieksies uz deputātiem, kas tiks ievēlēti 2013. gada pašvaldību vēlēšanās.

Janvārī Saeimas deputāti pirmajā lasījumā noraidīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzīto likumprojektu, lai samazinātu deputātu skaitu visās pašvaldībās. VARAM priekšlikums paredzēja: ja novadā dzīvo līdz 5000 cilvēku, tad ievēlami ir deviņi deputāti, ja no 5001 līdz 20 000, tad jāievēl 11 deputāti. Ja reģistrēto iedzīvotāju skaits ir no 20 001 līdz 50 000, tad ievēlē 13 deputātus, bet, ja novadā ir vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju, tad ievēlē 15 deputātus. Republikas pilsētas domē ievēlē 13 deputātus, ja iedzīvotāju skaits ir līdz 50 000, bet, ja tas pārsniedz 50 000, tad ievēlē 15 deputātus.

Likumprojekta noraidīšana tika skaidrota ar to, ka šādas būtiskas izmaiņas nevarētu veikt, kad paliek tik īss laiks līdz pašvaldību vēlēšanām, uz ko uzstāja Reformu partijas virzītais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP). Tomēr koalīcijā tika panākts kompromiss uz šā gada pašvaldību vēlēšanām samazināt deputātu skaitu tikai mazajās pašvaldībās.

Tāpat Saeima šodien pirmajā lasījumā vērtēs likumprojektu, kas paredz grozījumus šajā pašā likumā, nosakot, ka pēc 2017. gada pašvaldību vēlēšanām novada domēs tur, kur iedzīvotāju skaits ir no 5001 līdz 20 000 iedzīvotāju, deputātu skaitu samazinās no 15 uz 11, pašvaldībās, kur ir no 20 001 līdz 50 000 iedzīvotāju, - no 17 uz 13, bet tur, kur iedzīvotāju skaits pārsniedz 50 000, novada domēs ievēlēs nevis 19 deputātus, bet 15. Savukārt mainīt deputātu skaitu republikas pilsētas domē vai Rīgā likumprojekts neparedz.

Koalīcijas partneri ir konceptuāli vienojušies, ka deputātu skaits jāsamazina ne tikai mazajās pašvaldībās. Tomēr patlaban joprojām ir domstarpības par to, "kāds izskatīsies šis samazinājums", proti, kāds un kurās pašvaldībās varētu būt deputātu skaits pēc samazinājuma, iepriekš žurnālistiem sacīja Saeimas Reformu partijas (RP) frakcijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas