Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saeima atbalsta pensiju indeksāciju

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz pensiju līdz 150 latiem indeksāciju 1. aprīlī.

Likuma grozījumi noteic, ka valsts pensijas, kuru apmērs 2008. gadā nepārsniedz 150 latu, pārskatāmas 1. aprīlī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu, un 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50 procentu no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.
Valsts pensijas, kuru apmērs 2008. gadā pārsniedz 150 latu, bet nepārsniedz pieckāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu jeb 225 latus, pārskatāmas reizi gadā 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu.
Likuma “Par valsts pensijām” grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.
2007. gadā pensijas, kuru apmērs ir no 135 līdz 155 latiem, saņēma 39 232 personas, un to vidējais pensijas apmērs bija 135,50 latu.
Līdz ar to aprīlī lielākas pensijas saņems vairāk nekā 85 procenti pensiju saņēmēju un vidējais pieaugums būs 11 latu.
Savukārt 1. jūnijā tiks ieviestas piemaksas pie pensijas par nostrādātajiem gadiem, kas to līmeni palielinās vēl vidēji par 14 latiem.
Indeksācija notiks arī 1. oktobrī, kas pensijas varētu palielināt vēl vidēji par 15–16 latiem.
1. aprīļa pensiju indeksācijai būs nepieciešami papildus 4,9 miljoni latu.
Saeima neatbalstīja “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcijas priekšlikumu arī Latvijas nepilsoņiem, piešķirot pensiju, ņemt vērā darba stāžu, ko viņi padomju laikā ieguvuši, strādājot kādā citā Padomju Savienības republikā. Pēc frakcijas deputāta Vladimira Buzajeva teiktā, tas no Latvijas budžeta prasītu papildus 1,6 miljonus latu gadā.
Daļas nepilsoņu, kas daļu darba mūža pavadījuši Krievijā, pensijas tiks pārrēķinātas, kad tiks ratificēts Latvijas un Krievijas līgums par sadarbību sociālās drošības jomā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas