Saeima atbalsta ierosinājumu dot pašvaldībām lielāku brīvību zemes iznomāšanā

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja apvienības "Saskaņas centrs" (SC) frakcijas sagatavotos grozījumus likumā "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās", kas paredz pašvaldībām dot lielāku brīvību zemes iznomāšanā.

Iepriekš Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V) uzsvēra, ka šis likums ir ārkārtīgi sarežģīts un tas vienmēr ir izraisījis ļoti lielus strīdus.

Pēc Čepānes domām, šie grozījumi nesamērīgi paplašina pašvaldības rīcības brīvību ar zemi. "Manuprāt, te šī likumprojekta aizsegā nav vis varbūt kādas Latgales intereses, par kurām šodien ir moderni runāt, bet gan kādas pašvaldības un kāda komercuzņēmēja savstarpējās intereses. Man rodas tāds iespaids," pauda politiķe.

SC sagatavotie grozījumi paredz, ka pašvaldības iegūtu tiesības iznomāt sev piederošos zemesgabalus, kas ierakstīti zemesgrāmatā ar atzīmi "pašvaldību un valsts vajadzībām".

Patlaban spēkā ir norma, atbilstoši kurai šādus zemesgabalus nedrīkst iznomāt, pārdot, atsavināt un izmantot kā ķīlu piecus gadus pēc tam, kad tie ierakstīti zemesgrāmatā ar atzīmi "pašvaldības un valsts vajadzībām".

"Pašlaik aizliegums iznomāt šos zemesgabalus bremzē ekonomisko attīstību daudzos reģionos, īpaši Latgalē," norāda SC deputāts Jānis Tutins. "Es zinu vairākus šādus gadījumus: uzņēmēji ir vērsušies pašvaldībā ar lūgumu iznomāt viņiem zemi, lai īstenotu biznesa projektu, kurš cita starpā radītu arī jaunas darba vietas. Bet pašvaldībām nācies atteikt, ņemot vērā likumā ietvertos aizliegumus. Tā nu iznāk, ka zemesgabali stāv tukši."

Deputāts skaidro, ka "treknajos gados" pašvaldībām bijuši grandiozi plāni, tāpēc tās izlēmušas paturēt sev zemesgabalus. Tagad šos plānus realizēt nevar, bet arī dot iespēju uzņēmējiem strādāt saskaņā ar likumu nav tiesību.

"Tāpēc mēs ierosinām atcelt normu, kura aizliedz šādus zemesgabalus iznomāt, taču saglabāt likumā aizliegumu pārdot, atsavināt un izmantot šos zemesgabalus kā ķīlu. Mēs esam pārliecināti, ka pašreizējos smagajos laikos nedrīkst radīt vai saglabāt šķēršļus jaunu darba vietu radīšanai, īpaši, ja runa ir par visdepresīvāko un sociāli nelabvēlīgāko valsts reģionu - Latgali. Pastāvošais aizliegums faktiski neļauj pašvaldībām attīstīties," pauž Tutins.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas