PVD brīdina par knišļu aktivitāti

Iestājoties tveicīgam laikam un tuvojoties negaisiem, laukos aktivizējas knišļu bari, līdz ar to Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina lauksaimniekus pastiprināti pievērst uzmanību ganāmpulkiem, informē PVD pārstāvji.

Pagaidām zemnieki vēl nav ziņojuši par knišļu sadzeltiem mājlopiem, tomēr iepriekšējos gados apmēram šajā pašā laikā no knišļu dzēlumiem gāja bojā vairākas govis Jēkabpils un Kuldīgas pusē. Savukārt 2005.gadā šī iemesla dēļ vairākos reģionos kopumā nobeidzās 100 govis.

Knišļi, sūcot mājdzīvnieku un arī cilvēka asinis, brūcītē ievada siekalas, kuras ir toksiskas. Rezultātā dzīvnieks ne tikai zaudē asinis, bet saņem arī toksīnu devu. Masveida savairošanās gadījumā knišļi var nopietni sabojāt dzīvnieku veselību un izraisīt to nāvi.

PVD atgādina - lai pasargātu dzīvniekus no sāpēm un stresa, knišļu aktīvajā periodā - maijā un jūnijā - dzīvniekus ganībās vajadzētu laist dienas vidū un pa nakti līdz saullēktam. Ja novērojama knišļu masveida savairošanās, nevajadzētu dzīvniekus laist ārā vispār.

Pirms izlaišanas ganībās dzīvnieki jāapstrādā ar līdzekļiem, kas paredzēti kaitēkļu atbaidīšanai. Taču pirms to iegādes jākonsultējas ar veterinārārstu, jo līdzekļu sastāvā var būt vielas, kuru lietošana produktīvajiem dzīvniekiem ir aizliegta. Tāpat jāparūpējas, lai dzīvnieki nepārkarst. Parasti tas notiek, atrodoties atklātās ganībās, bezvējā, kā arī transportēšanas laikā.

Tāpat PVD iesaka neganīt govis, aitas, cūkas un zirgus karstajā diennakts laikā, no plkst.12 līdz plkst.16. Lai pasargātu dzīvniekus no pārkaršanas, tiem jādod pietiekami daudz auksta dzeramā ūdens un, ja iespējams, jāmaina sasilušu ūdeni pret vēsu.

Savukārt slēgtās kūtīs turētajiem dzīvniekiem, jo īpaši putniem, kažokzvēriem un cūkām, jānodrošina ventilācija, gaisa apmaiņa, bet ne caurvējš un, ja iespējams, jāparedz dzīvniekiem lielāka platība, lai tie nebūtu saspiesti.

Transportēšanas laikā transporta līdzeklī nevajadzētu ievietot pārāk daudz dzīvnieku un jānodrošina tiem ventilācija. Ja transportēšanas laiks ir ilgs, jācenšas ik pēc laika apstāties, lai padzirdinātu dzīvniekus un izvēdinātu transporta līdzekli.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas