Procentiem no Bērnu slimnīcas daudzfunkcionālā korpusa būvniecības bija jānonāk partijas kasē

Tiesā nonākusī Bērnu slimnīcas kukuļošanas lieta atklāj, kā partijas pilda savas kases, svētdien vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Vairākus būvniekus, būvuzraugus  un slimnīcas amatpersonas – apsūdz par plānotu, organizētu shēmas īstenošanu, mākslīgi sadārdzinot būvniecības izmaksas, lai daļu valsts naudas, varētu sadalīt savā starpā. Prokuratūra uzskata, ka arī par ziedotāju līdzekļiem uzceltajā vecāku mājā, izmantota tā pati shēma. Neviens no astoņiem apsūdzētajiem savu vainu gan neatzīst.

Kāda "Nekā personīga" rīcībā nonākusi lietā iesaistītu personu saruna atklāj Latvijas politisko aizkulišu neglīto virtuvi un rāda, ka Tautas partija nebūt nav vienīgais politiskais spēks, kas savu kasi iemanījās uzpildīt tieši ar šādas pašas shēmas palīdzību. Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā šo pirmdien uz apsūdzēto sola sēdēja piecas privātpersonas, un divi bērnu slimnīcas bijušie valdes locekļi. Arnis Kramzaks cieši sakniebtām lūpām un Aivars Lisenko nedaudz sakņupis sēž atstatus un savā starpā nesarunājas.

Bet 2009. gadā Kramzaks un Lisenko abi pavadīja daudz laika kopā. Bija jāceļ ilgi plānotais slimnīcas daudzfunkcionālais korpuss. Salīdzinot ar Kramzaku, kas 13 gadus vadīja slimnīcas iepirkumus, ar medicīnu nesaistītais Lisenko slimnīcas valdē bija nokļuvis nesen visai neskaidros apstākļos. Mehanizators, studējis vienā kursā ar Andri Šķēli, parakstījis Tautas partijas manifestu , un bijis dāsns šīs partijas ziedotājs. Tik skopa bija publiski atrodamā informācija par viņu. Iepriekš darbojies divu Rīgas pašvaldības uzņēmumu padomēs.

Tikai Lisenko arests aizdomās par korupciju slimnīcas būvniecības projektā, mudināja uz jautājumiem, kā viņš patiesībā nonāca slimnīcā. Taču arī Tautas partijas līderi tobrīd izrādījās tikpat nezinoši kā žurnālisti.

Bērnu slimnīcas korupcijas krimināllietas materiāli liecina, ka daļa  naudas, ko krāpšanas ceļā ieguva būvnieks, bija nododama Tautas partijai.  Kramzaks, kurš vadīja šo iepirkumu apmaiņā par uzvaras nodrošināšanu uzstāj, lai būvnieks Aleksandrs  Kreicers mākslīgi palielina tāmi par 33 927 latiem. No šīs summas trešo daļu 11 800 latus Aivars Lisenko pieprasīja aizskaitīt Tautas partijai.  Kāda starp Kramzaku un Lisenko 17. augustā slimnīcas telpās notikusi  saruna liecina, ka Kramzaku  plānotais noziegums sāk nomākt. Celtniecībai trūkst naudas, un viņu varētu pieķert.

Raidījumā atklājas, kā Lisenko runas plūdos noslīkušais Kramzaks beigās piekrīt daļu kukuļa naudas novirzīt Tautas partijai. Būvnieks 29.septembrī  11 800 latus aizskaita firmas W construction kontā. Šī nauda ļoti īsā laikā – divās dienās – tiek pārskaitīti vēl caur triju firmu "Loveks", "Neo Star" un "Teronex Development Inc  kontiem, un no pēdējā, to izņem kāda fiziska persona.

Tur arī apstājas prokuratūras tālākā pierādījumu vākšana par naudas nonākšanu Tautas partijas kasē. Daļa šo firmu, caur kurām naudu skaitīja, jau likvidētas. Lai  gan patlaban  likvidēta skandāla epicentrā nonākusī Tautas partija, politologs Jānis Ikstens ir pārliecināts, ka arī šodien aktīvajiem politiskajiem spēkiem ir vēlme šo koruptīvo sistēmu joprojām izmantot.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas