Poļu gurķi zaudē pelēko nokrāsu un beidzot konkurē godīgi

Latvijas un Polijas gurķi pirmo reizi veikala plauktos mērojas spēkiem godīgā cīņā ar reālo cenu, nevis ar pelēkā tirgus palīdzību fiktīvi samazinātu cenu, kas iepriekš poļu importa dārzeņiem deva milzu priekšrocības, vietējiem ražotājiem liekot taisnoties pircējam, ka viņu cenas nav mākslīgi uzpūstas, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

"Gurķus tirgojot tikai otro nedēļu, vēl nevaru prognozēt, kāda būs to cena šosezon, bet kopumā ievērojamām cenu izmaiņām nevajadzētu būt," Dienas Biznesam atklāja kooperatīvās sabiedrības Baltijas dārzeņi valdes loceklis Jānis Bušs.

"Pirmo reizi vēsturē lielveikalos esam lielveikalos esam līdzīgā cenā ar poļu gurķiem, jo poļu audzētāji tos sākuši tirgot par adekvātu cenu. Gurķi no Polijas šajā sezonā šeit nonākuši par reālo cenu, nevis caur pelēko tirgu, tā mākslīgi samazinot cenu. Poļu piedāvātās zemās cenas dēļ mēs bijām spiesti visu laiku taisnoties, ka Latvijas audzētāji cenu mākslīgi neuzpūš. Tādējādi varam konkurēt tikai ar to valstu audzētājiem, kas strādā godīgajā zonā," skaidroja J. Bušs.

Viņš norādīja, ka poļu un latviešu audzētājiem tehnoloģijas ir vienādas, arī klimats ir līdzīgs, tāpēc nav nekādu objektīvu priekšnoteikumu, lai Polijā ražota produkcija maksātu mazāk, ja vien nav iesaistīti fiktīvi darījumi vai nesamērīgi liels valsts atbalsts.

Bušs gan uzsvēra, ka valsts atbalsts šajā konkurencē ir ļoti būtisks faktors. "Ja valsts nedomās par atbalstu siltumnīcām, kas iepriekšējos periodos nav bijis pieejams, būs smagi. Lietuvieši ir panākuši atbalstu siltumnīcu saimniecību attīstībai 100 miljonu eiro apmērā uz pieciem gadiem, tāpēc ceru, ka mūsu valdība sekos kaimiņu piemēram. Citādāk šoreiz lietuvieši būs tie, kas tiks pie priekšrocībām konkurencē," pauda J. Bušs.

Visu rakstu lasiet laikraksta Dienas Bizness pirmdienas, 23.marta, numurā!

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas